Home / Instalacje  / Ogrzewanie  / Program Czyste Powietrze z nowymi zasadami

Program Czyste Powietrze z nowymi zasadami

Spread the love

Ma być łatwiej i szybciej. Nowe reguły pozwolą także większej ilości osób na skorzystanie z dotacji.

Program Czyste Powietrze ruszył jesienią 2018 roku jako ogólnopolski program wsparcia wymiany starych urządzeń grzewczych a także modernizacji budynków. Ambitnym celem Programu jest wymiana kilku milionów przysłowiowych „kopciuchów” na urządzenia grzewcze przyjazne środowisku a także termomodernizacja skutkująca mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną.

Nowe zasady

O nowe zasady programu Czyste Powietrze zapytaliśmy Przemysława Pożara, właściciela firmy Ecofabryka, która od lat pomaga inwestorm w pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacje.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że Program, choć ruszył z wielką pompą i osobistym wsparciem ówczesnego ministra środowiska, nie zrealizował zamierzonego planu 400.000 dotacji rocznie i pozostaje na poziomie około 100.000 zrealizowanych i realizowanych umów. To daleko od założonego ambitnego celu. Wprowadzone od 15.05.2020 roku nowe zasady mają uprościć i przyspieszyć uzyskiwanie wsparcia a wprowadzone nowe kryteria przyznawania dotacji mają pozwolić większej ilości osób na skorzystanie z Programu. Wsparcie będzie miało formę dotacji a także dodatkowo uruchomione zostaną kredyty bankowe spłacane z finansową pomocą Programu.

DLA KOGO WSPARCIE?

Celem Programu jest wymiana starych szkodliwych dla środowiska urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Zatem głównym i najważniejszym kryterium jest wymiana tegoż urządzenia na nowe, spełniające wymagane normy. Można także starać się, pod określonymi warunkami, na dodatkowe przedsięwzięcia takie jak: ocieplenie ścian i strychu, wymianę stolarki, rekuperację i instalację fotowoltaiczną.

Beneficjentami Programu mogą być właściciele lub współwłaściciele budynków i lokali mieszkalnych oraz współwłaściciele za pisemną zgodą wszystkich pozostałych współwłaścicieli.

KRYTERIA UDZIELANIA WSPARCIA.

W miejsce dotychczasowego systemu opartego na wyliczaniu średniej miesięcznego dochodu na członka „gospodarstwa domowego” wprowadzono także nowe kryteria.

Wsparcie podstawowe oferowane jest osobom, których dochód w ostatnim, deklarowanym roku podatkowym było niższe niż 100.000 złotych. W takiej sytuacji maksymalna możliwa dotacja wyniesie 25.000 złotych a w przypadku zainstalowania dodatkowo mikro-instalacji fotowoltaicznej wzrośnie do 30.000 złotych.

Wsparcie podwyższone przeznaczone jest dla osób, których miesięczny  dochód na jednego członka „gospodarstwa domowego” nie przekracza 1.400 złotych na osobę lub 1.960 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Wówczas stawki dotacji są wyższe i mogą wynieść maksymalnie 32.000 złotych a w przypadku zainstalowania dodatkowo mikro-instalacji fotowoltaicznej wzrasta do 37.000 złotych.

JAK LICZYMY WYSOKOŚĆ DOTACJI?

Wysokość dotacji liczymy sumując poszczególne planowane zadania wchodzące w zakres planowanej modernizacji czyli można powiedzieć, że ostateczną kwotę uzyskujemy budując plan z poszczególnych „klocków”.  Dla każdego rodzaju zadania przyznawane jest maksymalne dofinansowanie w odniesieniu do poniesionych kosztów kwalifikowanych brutto, których maksymalna wysokość jest również z góry ustalona. I tak na przykład: dla powietrznej pompy ciepła (warunek: klasa A++) w grupie wsparcia podstawowego maksymalna dotacja wynosi maksymalnie 13.500 złotych i nie więcej niż 45% kosztów kwalifikowanych. Jak łatwo policzyć, w praktyce przyjęto limit kosztów kwalifikowanych brutto na poziomie 30.000 złotych. W przypadku poziomu podwyższonego dotacja na to samo urządzenie wyniesie już maksymalnie 18.000 złotych i nie więcej niż 60% kosztów kwalifikowanych. Podobnie liczymy inne elementy planowanej modernizacji: inne urządzenia grzewcze, rekuperację, modernizację instalacji grzewczej. W przypadku ocieplania budynku i wymiany stolarki stosowany jest natomiast przelicznik w odniesieniu do powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych.

Należy mieć nadzieję, że nowe zasady programu Czyste Powietrze rzeczywiście przyspieszą ambitny projekt modernizacji naszych domów a zarówno beneficjenci programu jak i środowisko, w którym żyjemy, skorzystają z możliwości, które oferuje Program. Dotychczasowa praktyka funkcjonowania Programu pozostawiała wiele do życzenia a okres trwania zarówno procedowania wniosków jak i samej wypłaty dotacji wielu z nas zniechęcił bądź wręcz wykluczył z możliwości skorzystania z oferowanych przez Program możliwości.

………………………………………………………………………………………………………………

Firma Ecofabryka pomaga skutecznie z różnego rodzaju dotacjami już od 9 lat, w tym także w programie Czyste Powietrze. W zakres pracy wchodzi zarówno przygotowywanie wniosków jak i ich procedowanie oraz ostateczne wypełnianie wniosków o wypłatę dotacji. Obecnie przygotowywany jest  dokładny materiał dotyczący najnowszej wersji Programu, który pozwoli na praktyczne zapoznanie się z najważniejszymi elementami nowych zasad. W oparciu o blisko dwuletnią praktykę w realizacji wniosków w Programie wskaują także „pułapki”, tkwiące w zawiłych nieraz wymaganiach tak aby nie zmarnować okazji do uzyskania maksymalnego wsparcia.

P.P.Ecofabryka www.ecofabryka.pl tel. 512 750 991

Zdjęcie: Viessmann

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Szymon 6 czerwca 2020

    Kryteria kosztów decydujących o przyznaniu dofinansowania wreszcie zostały dostosowane do wiekszosci spoleczenstwa. O to zreszta tez chodzi by nie ograniczać, a dawać mozliwosc. Zwlaszcza ze w przypadku pompy ciepła czy fotowoltaiki kwoty inwestycji są duzo wyzsze. Teraz jest najlepszy czas na wymiane i lepiej chwytać byka za rogi, zwlaszcza ze wystarczy wypełnić wniosek, w czym zreszta pomagaja wykonawcy. W Levadzie sprzedawcy wspieraja klienta od złożenia wniosku, przez dobór instalacji, montaz i pozniej serwisowanie

DODAJ KOMENTARZ