Drewniane podłogi nigdy nie wychodzą z mody. Dziś ich oferta jest bardzo bogata – oprócz ponadczasowych, klasycznych parkietów i mozaik, możemy wybierać wśród modeli bardziej awangardowych zgodnych z obowiązującymi trendami.
Beton, żywica, płyty wiórowe to propozycje materiałów do wykończenia podłogi raczej dla odważnych. Co jednak wybrać, jeśli wolimy podłogi drewniane, ale chcemy być na czasie? Jednym z najnowszych trendów są deski o nietypowym kształcie. Przypominają one trapez – u góry są węższe, na dole szersze.
Na topie są też oryginalne faktury. Modne jest wszystko, co naturalne, robione ręcznie, czyli posadzki postarzane tak, aby pęknięcia, rysy i sęki były bardziej widoczne. Wrażenie starej, wypracowanej przez lata podłogi najłatwiej osiągnąć przez szczotkowanie, czyli mechaniczne „wybranie” metalowymi szczotkami miękkiej części słoja.
Efekt ten często wzmacnia się dodatkowo poprzez obicie podłogi metalowymi łańcuchami. Niekiedy specjalnie tworzy się inne ślady, na przykład po kornikach. Sposobem postarzenia drewnianej posadzki jest poddanie jej działaniu specjalistycznych środków Finalny wygląd otrzymuje się po nałożeniu kolejnych warstw oleju, wosku lub lakieru bez połysku, które sprawiają, że podłoga jest matowa i szorstka w dotyku.
Eksperymentuje się też z kolorem. Niezwykle popularne są jasne podłogi typowe dla stylu skandynawskiego oraz podłogi bielone, wyglądające jakby przeniesione z wiejskich siedlisk. I jedne i drugie mają stonowane odcienie od popiołu, przez szarości, po śnieżną biel.
Alternatywą dla nich bejcowane i opalane. Na najprzeróżniejsze barwy: kremowe, cynamonowe, czekoladowe i szare, pokryte złotą lub srebrną bejcą.
Niezwykle modnym trendem jest powrót parkietu układanego we wzór jodełki francuskiej. Układa się go z klepek przyciętych na krótszych końcach pod skosem. Przypomina to grot strzały. Ostateczny efekt zależy od wielkości klepek i kąta, pod jakim będę się one „spotykać”. Najczęściej deszczułki są docinane pod kątem 45°, ale można również spotkać podłogi, w których parkiety docinane są pod kątem 30° lub 60°.