Home / Instalacje  / Ogrzewanie  / Pompa ciepła i kocioł gazowy w jednym

Pompa ciepła i kocioł gazowy w jednym

Spread the love

Zupełnie nowy kierunek rozwoju branży grzewczej wyznaczają hybrydowe urządzenie grzewcze. O ile kocioł gazowy i pompa ciepła połączone w jednej instalacji są znanym rozwiązaniem, to sposób ich wzajemnej współpracy oraz dodatkowe możliwości wyznaczają całkiem nowe kierunki oszczędzania energii.

Hybrydowa pompa ciepła Vitocaldens 222-F to kompaktowe urządzenie grzewcze, w którym znajduje się pompa ciepła wykorzystująca ciepło z powietrza atmosferycznego i wysokosprawny kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem ziemnym lub płynnym.
Kompakt składa się z dwóch części. Podobnie jak w urządzeniach typu split, na zewnątrz budynku znajduje się jednostka zewnętrzna modułu pompy ciepła. W praktycznie dowolnym miejscu wewnątrz domu można ustawić na podłodze jednostkę wewnętrzną, wyposażoną w osprzęt modułu pompy ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny i zasobnik warstwowy ciepłej wody użytkowej o pojemności 130 litrów. Mimo małej pojemności zasobnika użytkownik ma zapewniony komfort ciepłej wody użytkowej. W ciągu pierwszych 10 minut ma do dyspozycji 182 litrów ciepłej wody o temperaturze 45°C.
Całe urządzenie potrzebuje niewielkiej powierzchni podłogi do jego ustawienia, bo tylko 0,36 m² (595×600 mm). Moduł pompy ciepła wewnątrz domu połączony jest z jednostką zewnętrzną cienkimi przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy. Nie potrzebne są wiec duże przekucia i przejścia przez ściany budynku. Dodatkowa zaleta hybrydy to brak konieczności stosowania zasobnika buforowego wody grzewczej w instalacji z grzejnikami lub z zasilanym bezpośrednio ogrzewaniem podłogowym (bez zaworu mieszającego). Zmniejsza to ilość potrzebnego miejsca i obniża koszty inwestycji.

Viessmann

Viessmann

Energooszczędne ogrzewanie z pompą hybrydową

Pracą kotła i pompy ciepła w Vitocaldens 222-F steruje regulator pogodowy Vitotronic 200 typ WO1C. W zależności od wybranego sposobu pracy, dąży do zapewnienie najmniejszych z możliwych kosztów ogrzewania, minimalnych emisji zanieczyszczeń do atmosfery lub do szybkiego dostępu ciepłej wody użytkowej.
Regulator stale kontroluje pracę hybrydy, uwzględniając ceny energii elektrycznej i gazu. W pierwszej kolejności wybiera najtańszy w danym momencie sposób ogrzewania. Jeżeli efektywność pracy pompy ciepła generuje wyższy koszt ogrzewania niż gazem, pompa ciepła jest wyłączana i całe potrzebne ciepło dostarcza kocioł gazowy.
W zależności od potrzeb Vitocaldens 222-F może pracować w trzech trybach:
pracuje tylko kocioł gazowy;
pracuje tylko pompa ciepła;
pompa ciepła wstępnie ogrzewa wodę a kocioł gazowy dogrzewa ją do wymaganej temperatury. O wyborze odpowiedniego decyduje regulator, który wybiera najkorzystniejszy w danej chwili sposób ogrzewania. W ten sposób, powietrzna pompa ciepła może dostarczać w ciągu roku nawet 80% energii grzewczej potrzebnej do ogrzewania domu.

Przez połączenie pompy ciepła i gazowego kotła kondensacyjnego uzyskuje się bardzo szeroki zakres modulacji mocy grzewczej hybrydy, od maksymalnie 1,3 do 19 kW, jak również szeroki zakres temperatury wody grzewczej, która może być ogrzewana do 55°C przez pompę ciepła. Do 70°C może ją dogrzać kocioł gazowy. W ten sposób efektywnie i oszczędnie można ogrzewać każdy dom – nowy energooszczędny jak również starsze budynki.

Hybrydowa pompa ciepła – współpraca z instalacją fotowoltaiczną

Regulator hybrydy Vitocaldens 222-F przystosowany jest do aktywnej współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala maksymalnie wykorzystać darmowy prąd ze słońca na własne potrzeby, również do ogrzewania domu.
Ilość prądu solarnego, którego nie zużyły domowe urządzenia elektryczne, mierzona jest przez licznik energii i zgłaszana pompie ciepła. Na tej podstawie pompa ciepła wie ile prądu solarnego ma do dyspozycji w danej chwili. Wykorzystuje go, uwzględniając przy tym stan naładowania zbiornika ciepłej wody użytkowej, zasobnika buforowego, sposób korzystania z ogrzewania domu, jak również instalacji wentylacyjnej. Jeśli w danym momencie dom nie potrzebuje ogrzewania, ciepło może być magazynowane w zbiorniku buforowym. W ten sposób, zmagazynowane w ciągu dnia darmowe ciepło, możne zostać wykorzystane do ogrzewania również w nocy.

Współpraca z instalacją wentylacyjną

Viessmann

Viessmann

 

Jeszcze więcej oszczędzimy jeśli z hybrydą współpracować będzie rekuperator Vitovent 300-F. Zasilaniem i pracą rekuperatora steruje regulator pompy ciepła. Tym samym, z darmowego prądu solarnego może korzystać również rekuperator. Jeśli połączymy hydraulicznie pompę ciepła z rekuperatorem, pompa ciepła będzie ogrzewać powietrze wentylacyjne – nawiewane do pomieszczeń w budynku. W ten sposób, powietrze nawiewane może być ogrzewane do temperatury nawet 50°C i znacznie taniej niż przy użyciu tradycyjnej grzałki elektrycznej. Cały potrzebny do tego osprzęt hydrauliczny można zabudować w rekuperatorze, który ustawiony jest obok pompy ciepła.

Pompa ciepła z kotłem gazowym może być idealnym sposobem na łatwą modernizację starego systemu ogrzewania – gdy trzeba pomyśleć o wymianie wysłużonego już kotła gazowego na nowy lub, gdy chcemy o przynajmniej połowę obniżyć rachunki za ogrzewanie gazem płynnym. To wszystko wykorzystując istniejące przyłącze gazu i bez konieczności dewastowania otoczenia domu jak również jego wnętrza.

Źródło: Viessmann  http://www.viessmann.pl/

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ