Home / Idea domu  / Podłoga w jodełkę tradycyjna czy francuska? Radzimy jaką wybrać

Podłoga w jodełkę tradycyjna czy francuska? Radzimy jaką wybrać

Tekst promocyjny
podłoga w jodełkę
Spread the love

Choć tak wiele się wokół nas zmienia, popularność jodełki trwa – a my patrzymy na nią świeżym okiem. Klasyczna podłoga w jodełkę jeszcze niedawno kojarzyła się z mieszkaniami z PRL-u, z kolei francuska wydawała się zarezerwowana dla wnętrz pałacowych. Teraz wiemy, że oba te wzory świetnie pasują do nowoczesnych mieszkań. Po który z nich sięgnąć? Sprawdzamy, przyglądając się premierowym modelom jodełki z kolekcji Lambert marki O.Floor – nowościom z oferty Dekorian Home.

Może trudno dziś w to uwierzyć, ale jeszcze kilka lat temu tradycyjna jodełka (układana mijanego z lameli o kształcie prostokątnym) miała w Polsce gorszą prasę. Wielu osobom kojarzyła się z ciasnymi i przykurzonymi mieszkaniami w blokach, niektórym także ze szkolną klasą czy z salą gimnastyczną. To się jednak zmieniło – w znacznej mierze za sprawą mody na jodełkę francuską (układaną z lameli ściętych na końcach pod kątem 45 stopni).

Choć przyszła do nas wprost z apartamentów w XIX-wiecznych kamienicach Paryża, znakomicie odnalazła się w budownictwie nowoczesnym.

Jak widzimy w wielu znakomitych realizacjach, tworzy szlachetne tło w mieszkaniach w stylu klasycznym, a aranżacjom eklektycznym daje mocną bazę.

Jednocześnie na nowo weszła w modę tradycyjna jodełka, która przecież pojawiła się w Polsce już w dwudziestoleciu międzywojennym. Znakomicie łączy się z meblami, dodatkami i obrazami w stylu art déco, a także z odkrytym na nowo powojennym modernizmem. Ale nie tylko! Okazuje się mieć wiele wspólnego z tak lubianym w Polsce stylem skandynawskim. Prostotę stylu nowoczesnego wzbogaca i mocno osadza w tradycji. Z kolei wnętrza w stylu minimalistycznym nie tylko wspaniale zdobi, ale również przełamuje ich wizualny chłód.

podłoga w jodełkę

Dębowa jodełka – inna niż myślisz

Architekci wnętrz podkreślają, że podłoga w jodełkę pomaga zamaskować nieregularny kształt pomieszczenia. Odpowiednie, przemyślane ułożenie wzoru na podłodze (np. prostopadłe do wejścia, a niekoniecznie do głównej ściany albo dla odmiany skośne) odwraca uwagę od mankamentów rzutu mieszkania. A dodatkowo wzór ten pomaga wizualnie poszerzyć pokój zbyt wąski albo skrócić zbyt długi. I w jednym przypadku, i w drugim pasma jodełki powinny mieć układ poprzeczny do dłuższych ścian.

Jeszcze więcej zalet ma w mieszkaniu jodełka w postaci paneli winylowych LVT marki O.Floor z nowej kolekcji Lambert.

Obok wzorów betonu i kamienia znajdziemy tu dębową jodełkę zarówno tradycyjną, jak i francuską, a prócz nich także deskę dębową – dużą i małą. Wszystkie one są niezwykle naturalne w odbiorze. W czym tkwi sekret? Fotorealistycznemu nadrukowi odpowiada wytłaczana struktura słojów.

podłoga w jodełkę

Wszystkie zalety jodełki w mieszkaniu

Co więcej, tak samo jak większość podłóg winylowych, panele z kolekcji Lambert są niewrażliwe na wilgoć i mogą być stosowane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Można je układać w niemal wszystkich pomieszczeniach – również w kuchni, a nawet w łazience! To najlepszy sposób, by spełnić marzenie o jodełce przy umywalce lub wokół wanny.

Ważną zaletą jodełki klasycznej i francuskiej z kolekcji Lambert jest ponadto niezwykle twarda warstwa PU. Jej zastosowanie oznacza, że pod względem trwałości podłogi te przewyższają posadzki drewniane. Można zapomnieć również o szlifowaniu, lakierowaniu czy olejowaniu – cała konserwacja paneli winylowych ogranicza się do odkurzania czy przemycia mopem.

To wielka wygoda na co dzień, a w perspektywie lat – niższy koszt utrzymania domu.

Odpowiednia budowa paneli jednocześnie służy tłumieniu odgłosów chodzenia. Przekłada się to na redukcję hałasu i tak pożądane odczucie komfortu. A to wszystko bez ftalanów i groźnych środków lotnych.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.