Home / Idea domu  / Pielęgnacja i czyszczenie płyt laminowanych. Jak robić to poprawnie?

Pielęgnacja i czyszczenie płyt laminowanych. Jak robić to poprawnie?

Tekst promocyjny
Czyszczenie płyt laminowanych
Spread the love

Meble wykonane z płyt laminowanych cieszą się dużą popularnością na rynku. Mają wiele zalet, a jedną z nich jest łatwość utrzymania mebli w czystości. Jak pielęgnować płyty laminowane oraz jak skutecznie pozbyć się zabrudzeń z ich powierzchni? Oto praktyczne rady doradcy technicznego z firmy Pfleiderer.

Lista zalet mebli wykonanych z płyty laminowanej jest naprawdę długa, jak chociażby trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, zgodność kolekcji z trendami w zakresie projektowania i wykończenie wnętrz czy atrakcyjna cena, w porównaniu np. do frontów z drewna czy pokrywanych fornirami.

Szczególnie że dzięki nowoczesnym technikom dekory płyt laminowanych są doskonałą reprodukcją naturalnych materiałów. Dzięki aktualnym technikom oraz naturalnym strukturom powierzchni bardzo często ciężko jest odróżnić dekor od naturalnego odpowiednika.

Płyty laminowane firmy Pfleiderer mają jeszcze jedną ważną cechę – są łatwe i przyjemne w obróbce. Struktura warstwy wewnętrznej płyty sprawia, że bezproblemowo się je tnie lub osadza w nich akcesoria montażowe oraz meblowe. Jakość powierzchni dekoracyjnej płyty laminowanej nie powoduje z kolei powstawiania odprysków czy wyszczerbień podczas cięcia i nawiercania. Jednak jak przy każdej pracy, tak i przy produkcji mebli, cięciu płyt na wymiar i innych tego typu czynnościach, na powierzchni płyty mogą pozostać zabrudzenia. Klientowi z kolei powinno się oddawać produkt w nienagannym stanie. Jak więc czyścić i pielęgnować płyty laminowane, aby zachować ich nieskazitelny wygląd? Rady doradcy technicznego firmy Pfleiderer – Janusza Laskowskiego, z pewnością będą pomocne.

Ślady po mazakach i naklejkach

Podczas pracy przy produkcji mebli, czy to kuchennych, czy innego rodzaju, wykonawcy często zdarza się zapisać coś na powierzchni płyty, np. wymiary lub numery poszczególnych elementów. Wykorzystuje się wówczas najczęściej flamastry zmywalne lub ołówki. Zdarza się również, że na płycie naklejone są naklejki z kodem kreskowym. Czym najlepiej zmyć ślady po takich zabrudzeniach?

– Środki do czyszczenia (śladów po ołówkach, pisakach, resztki kleju, innych zabrudzeń podczas obróbki i montażu) – mogą być na bazie lekkiej benzyny obrabianej wodorem lub na bazie rozpuszczalników ze składnikami m.in. butanu, terpenu. Nie zawierają one agresywnych składników i nie pozostawiają tłustych śladów, szybko odparowują, a ponadto nie zostawiają smug i innych śladów – mówi Janusz Laskowski, doradca techniczny w firmie Pfleiderer.

– Można stosować również środki w postaci mleczka na bazie wodnej z niewielką ilością rozpuszczalnika akrylowego, które są w pełni higieniczne i ekologiczne – dodaje.

Czyszczenie płyt laminowanych

Codzienna pielęgnacja

Meble wykonane z płyty laminowanej w codziennej pielęgnacji można czyścić mokrą, miękką szmatką i ciepłą wodą. Szczególnie gdy zetrzeć musimy jedynie kurz. Najlepszym wyborem będą ściereczki z delikatnej mikrofibry. Nie należy używać materiałów o szorstkiej lub twardej powierzchni, ponieważ możemy doprowadzić do powstania rys. Przy większych zabrudzeniach doskonale sprawdzi się delikatny środek czyszczący, np. płyn do mycia naczyń. Należy umyć nim, przy pomocy wspomnianej wcześniej miękkiej ściereczki, zabrudzoną powierzchnię płyty, a następnie wytrzeć ją na mokro, aby usunąć pozostałości środka czyszczącego. Warto również wytrzeć powierzchnię płyty do sucha, aby uniknąć powstania zacieków.

– Do pielęgnacji meblowych powierzchni poleca się również preparaty, które odświeżają powierzchnie, ożywiają kolor, nadają jedwabisty połysk i mają właściwości antystatyczne (nie przyciągają kurzu) – z niewielkim dodatkiem lakieru; zabiegi pielęgnacyjne takimi środkami należy powtarzać co 2-3 miesiące – podkreśla Janusz Laskowski. Warto dodać, że m.in. płyty laminowane firmy Pfleiderer posiadają certyfikat międzynarodowej instytucji certyfikującej GFPS, świadczący o ich właściwościach antybakteryjnych.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.