Home / Instalacje  / Piece kaflowe do wnętrz nowoczesnych i stylizowanych

Piece kaflowe do wnętrz nowoczesnych i stylizowanych

Spread the love

Piece kaflowe, dawniej budowane z gliny i wykańczane dekoracyjnymi kaflami, dziś wykorzystujące nowoczesne techniki grzewcze, są tym elementem wnętrza, który zachwyca swą wyjątkowością. Rzadko kiedy możemy znaleźć dwa takie same rozwiązania. Tworzone często na indywidualne zamówienie przyciągają uwagę wyjątkowością, niepowtarzalnymi kształtami czy oryginalnymi zdobieniami.

Współcześnie oferowane piece kaflowe, pomimo tego, że wykorzystują nowoczesne technologie, to jednak ze względu na klimat, jaki tworzą we wnętrzu, wiele mają wspólnego z dawnymi piecami. Elementem, który je łączy jest także bardzo dobra kumulacja ciepła, czyli zdolność przechowywania przez wiele godzin wytworzonej wewnątrz urządzenia energii cieplnej. Swą niepowtarzalność zawdzięczają natomiast kaflom ceramicznym, które tak, jak i dawniej również obecnie zazwyczaj wytwarzane są ręcznie, w niewielkich manufakturach rodzinnych.

Palenisko – serce pieca

Stare piece kaflowe, spotykane jeszcze w nielicznych gospodarstwach, budowane były zazwyczaj warstwowo, z cegieł i płyt szamotowych zespolonych ze sobą gliną. Były to konstrukcje monolityczne, zazwyczaj prostokątne. Ich ograniczona forma wynikała z zastosowanej technologii. Nad paleniskiem budowano kanały dymowe, stanowiące masę kumulacyjną pieca. Z zewnątrz piec okładany był kaflami, które nie tylko stanowiły estetyczne zwieńczenie całej budowli, ale były także ważnym elementem konstrukcyjnym.

Współczesne piece, choć wykorzystują tę samą zasadę wytwarzania i magazynowania ciepła co starsze rozwiązania, to pod względem technologicznym znacznie odbiegają od swoich poprzedników.

Dziś każdy element pieca powstaje niezależnie, co przekłada się na większą swobodę w projektowaniu, której wyrazem są piece o niespotykanych wcześniej kształtach.

Dziś do budowy pieca kaflowego stosuje się nowoczesne materiały budowlane: prefabrykowane paleniska akumulacyjne, kanały cugowe, płyty szamotowe oraz kleje i tynki do wykańczania ścian obudowy. Ciepło tak, jak i w tradycyjnych piecach gromadzi się w kanałach dymowych, z tym że współczesne kanały oferowane mogą być jako gotowe rozwiązania ceramiczne. Ciepło może akumulować również woda zgromadzona w warstwowych zbiornikach buforowych.

Wkłady piecowe, do których podawane jest drewno, charakteryzują się różną wielkością, dzięki temu możliwe staje się dopasowanie rozwiązania dopasowanego do potrzeb. Im większy wkład, tym  większą ilość drewna można załadować za jednym razem. Nowoczesne piece kaflowe wyróżnia także możliwość ekspozycji ognia.

HARK

Piece kaflowe do wnętrz nowoczesnych i stylizowanych

Moda na piece kaflowe, po okresie zainteresowania kominkami, powraca na dobre. Z jednej strony wpływ na wzrost zainteresowania mają bardzo dobre parametry grzewcze, z drugiej natomiast – niepowtarzalny design. Wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że obecnie jeden piec może ogrzać cały dom, w przeciwieństwie do starych rozwiązań, które zapewniały ogrzanie jednego pomieszczenia.

Wyjątkowość pieców kaflowych wynika z zastosowania do ich obudowy kafli ceramicznych. Wytwarzane z różnych mieszanek gliny i szamotu, poddawane kilkukrotnemu wypalaniu są materiał niezwykle trwałym, mogącym przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Oryginalność i niepowtarzalność kafli jest wynikiem zdobienia ich różnokolorowymi szkliwami oraz płaskorzeźbami, reliefami.

Zainteresowanie kaflami, jako wyjątkowymi rozwiązaniami, nadającymi charakter wnętrzom urządzonym w każdym stylu, sprawiło, że wykorzystuje się je również do obudowy kominków. Spotkać można również akumulacyjne, stylizowane piece kaflowe zasilane energią elektryczną.

HARK

Godzic

DKOB

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ