Home / Realizacje domów  / Domy z płaskim dachem  / Parterowy dom z płaskim dachem

Parterowy dom z płaskim dachem

Spread the love

Funkcja tego parterowego domu – ze względu na jego położenie – jest dość niebanalna. Oddziela on z jednej strony typową, chaotyczną zabudowę podmiejską; z drugiej – bagniste równiny krajobrazu parku Barje przeplatane łąkami, polami, rowami i górą w tle.

Arhitektura d.o.o., Ana Če

Arhitektura d.o.o., Ana Če

Przestrzeń usiana różnymi typami domów i sklepami w miejscowości Lavrica tworzy pewnego rodzaju chaos przestrzenny. Po odwróceniu się do niej tyłem można natomiast podziwiać piękny krajobraz. To zdecydowało o koncepcji stworzenia tego domu. Zaprojektowano go jako podłużną ścianę, a właściwie ogrodzenie tworzące bezpieczne atrium dla istniejącej zabudowy, z której mimo wszystko jest on wyłączony. Zapewnia to jego mieszkańcom zachowanie prywatności, a jednocześnie jest swego rodzaju argumentem usprawiedliwiającym istnienie w tym miejscu domu o tak odmiennej, prostej, uporządkowanej architekturze. Kiedy przygląda się mu z daleka, przypomina gniazdo, dobrze wkomponowane w otoczenie, bezpieczne i ukryte, ale jednocześnie otwarte na przyrodę.

Arhitektura d.o.o., Ana Če

Arhitektura d.o.o., Ana Če

Najdłuższa ściana domu ma 40 m i pełni dwie funkcje. Przede wszystkim wyznacza granicę działki i ustawia dla osób postronnych margines zewnętrzny domu. Drugim zadaniem ściany jest umieszczenie na całej jej długości schowka. Między ścianą-szafą a resztą domu przebiega korytarz naturalnie doświetlony przez umieszczone w dachu przeszklenia. Wzdłuż najdłuższej ściany domu znajduje się szereg pomieszczeń takich jak wejście, kuchnia, salon, sypialnia i pracownia.

Arhitektura d.o.o., Ana Če

Arhitektura d.o.o., Ana Če

Źródło: Arhitektura d.o.o. Ana Če, www.arhitektura-doo.si

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ