Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Panele ścienne z betonu

Panele ścienne z betonu

Spread the love

Aktualne trendy w wystroju wnętrz dotyczą także betonu architektonicznego. Ozdobne faktury i kolory nadały temu surowemu z natury materiałowi większą dekoracyjność. Kojarzony do tej pory z szarością i ascetycznym, loftowym stylem, prezentuje całkiem nowe oblicze.

Beton architektoniczny to materiał o wielkim potencjale projektowym, jednak jego pierwotne zastosowanie we wnętrzach związane jest z aranżacją podłóg i ścian. Betonowe płyty efektownie prezentują się na dużych powierzchniach i świetnie komponują się z drewnem czy metalem. Surowość materiału warto przełamać strukturą. Najnowsza seria dekorów 50’s marki Morgan & Möller to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią bawić się konwencjami. Nazwa kolekcji odnosi się zarówno do formatu płyt (50×50 cm), jak i stylistyki nawiązującej do lat 50. Geometryczne wzory już na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl modernizm z połowy ubiegłego stulecia. Koła, elipsy, fale czy zaokrąglone czworoboki stwarzają wrażenie ruchu, dynamizują aranżację i, na przekór stereotypom, nadają betonowi lekkości. Kolekcję uzupełnia dekor 50’s Plain o całkowicie gładkiej powierzchni, który posłużyć może jako płytka bazowa.

Morgan & Möller

Morgan & Möller

Seria 50’s zasiliła kolekcję dekorów strukturalnych, w której znajdują się już płyty Paper Crush o fakturze zgniecionej kartki papieru oraz obła Roly Poly. Oba dekory mają format 60×60 cm – dopasowany do wymiarów standardowych gładkich płyt bazowych. W ofercie znajduje się również pięciokątna dekoracja Set, której kształt przywodzi na myśl plastry miodu. Płytki o wymiarach 15×13 cm można dowolnie łączyć tworząc niepowtarzalne układy i wzory.
Beton i kolor to ciekawe, nieoczywiste zestawienie dla tych, którzy lubią nieszablonowe rozwiązania aranżacyjne. Decydując się na beton architektoniczny we wnętrzu nie jesteśmy skazani na szarość. Możliwość wykonania elementów na zamówienie sprawia, że ograniczeniem jest tylko wyobraźnia klienta.
Jedną z technik kolorowania odlewów jest tzw. barwienie w masie. Oznacza to, że pigment mieszany jest z masą betonową, jeszcze przed wylaniem materiału do formy. Gotowy odlew jest kolorowy w przekroju. Dzięki odpowiedniej kombinacji barwników można uzyskać masę w dowolnym kolorze zbliżonym do palety RAL. Należy jednak pamiętać, że beton jest materiałem naturalnym i, co za tym idzie, nieco „niepokornym”. Nie daje się wybarwić na kolor, który będzie wiernym odwzorowaniem tego katalogowego. Z typowych pigmentów do betonu uzyskujemy kolory bardziej stonowane niż na palecie RAL. Barwienie w masie sprawia, że faktura betonu nie traci swoich naturalnych właściwości – charakterystycznych przebarwień, widocznych wżerów, śladów piaskowania.

Morgan & Möller

Morgan & Möller

Betonu może być też malowany farbami. Polega na naniesieniu koloru tylko na powierzchnię danego mebla czy płyty. Malowanie, w przeciwieństwie do barwienia w masie, daje możliwość pokolorowania elementów jednego odlewu na różne barwy i odcienie. Do malowania betonu używa się specjalnych farb, które są bardziej wytrzymałe i odporne na warunki środowiskowe i ścieranie niż te standardowe. Farba musi mieć doskonałą przyczepność, chronić beton przed erozją (karbonatyzacją). Jest również bardziej elastyczna, aby jej powierzchnia nie pękała w miejscach naturalnych rys i wżerów.
Źródło: Morgan & Möller

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Łukasz 18 kwietnia 2018

    Polecam Beton Architektoniczny SLABB.pl ( płyty z betonu architektonicznego, betonowe płytki 3d, bloczki ogrodzeniowe, betonowe meble, stopnice oraz betonowe donice). Chyba mają najlepsze jakościowo produkty.

DODAJ KOMENTARZ