Home / Idea domu  / Oszczędzaj energię. Kocioł kondensacyjny i kolektor słoneczny

Oszczędzaj energię. Kocioł kondensacyjny i kolektor słoneczny

Spread the love

Dobrze ocieplony dom nie wystarczy, aby zmniejszyć opłaty za jego ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody. Zyski będą znacznie większe, gdy w jednaj instalacji grzewczej połączymy kocioł gazowy i kolektory słoneczne.

Najczęściej w domach jednorodzinnych do przygotowania ciepłej wody – zarówno tej do ogrzewania, jak i  codziennego użytku – wykorzystuje się system zasilany gazem ziemnym. Do tego układu można też podłączyć kolektory słoneczne. Będą one wspomagać instalację w przygotowaniu ciepłej wody szczególnie latem. W słoneczne dni mogą one pokryć nawet 100% ciepła potrzebnego do jej podgrzania. Im liczniejsza jest nasza rodzina i im więcej zużywamy ciepłej wody do mycia i kąpieli, tym większe oszczędności zyskamy dzięki kolektorom słonecznym. Ważne jest tylko to, aby zastosować odpowiednie urządzenia, które będą ze sobą bezproblemowo współpracować. Jednak wybór systemu grzewczego wcale nie jest prosty. Firmy prześcigają się w przyciąganiu nas różnymi promocjami. Omamieni reklamą kupujemy poszczególne elementy systemu grzewczego (między innymi kocioł, kolektory słoneczne), pochodzące od różnych  producentów. Przy próbie uruchomienia całości okazuje się, że kocioł nie współpracuje z kolektorem słonecznym itd. Problemów łatwo można uniknąć wybierając kompletny system grzewczy od jednego producenta. Właśnie tak kompleksowe rozwiązanie – cały system ogrzewania i przygotowania ciepłej wody – proponuje firma Viessmann.

Viessmann

Viessmann

Kocioł grzewczy

„Sercem” układu grzewczego jest kocioł. Obecnie najlepiej zdecydować się na oszczędny i nowoczesny kocioł kondensacyjny. Zastosowana w nim technika polega na dodatkowym odzyskiwaniu ciepła ze spalin. Efektem ubocznym schłodzenia spalin jest wykraplanie się (kondensacja) zawartej w nich pary wodnej. Spaliny ze standardowego kotła mogą mieć temperaturę ponad 100ºC, a ciepło to jest bezpowrotnie tracone. Spaliny z kotła kondensacyjnego są znacznie chłodniejsze (na przykład 40-50ºC), co sprawia, że jego sprawność sięga 109%. Przekłada się to na niższe rachunki za gaz i mniejszą emisję szkodliwych spalin do środowiska.  Firma Viessmann ma w swojej ofercie duży wybór kondensacyjnych gazowych kotłów wiszących, począwszy od najprostszych, a skończywszy na najbardziej zaawansowanych. Najnowszą wersją są kotły Vitodens 100-W typ WB1C z wysokosprawnym i trwałym palnikiem, o szerokim zakresie modulacji mocy grzewczej (1:4).

Oszczędność paliwa dzięki zoptymalizowanej liczbie uruchomień zapewniają kotły Vitodens 300-W. Poza wysoką sprawnością, którą zawdzięczają systemowi optymalizacji procesu spalania oraz odpornym na duże obciążenia termiczne palnikiem, mają one zwiększony zakres modulacji mocy grzewczej (1:10). Warte uwagi są również kotły grzewcze Vitodens 333-F i Vitodens 222-F, a także specjalnie przeznaczone do współpracy z instalacją solarną kotły Vitodens 343-F i Vitodens 242-F. Są one kompaktowe. Oznacza to, że w jednej, stojącej obudowie znajduje się kompletny gazowy kocioł kondensacyjny i zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Wersja Vitodens 222-F występuje w dwóch typach, z zasobnikiem ładowanym warstwowo lub – zalecany tam, gdzie jest twardsza woda – z podgrzewaczem z wężownicą. Modele Vitodens 343-F i 242-F (oprócz kotła z zasobnikiem ładowanym warstwowo) są wyposażone w wężownicę do podłączenia instalacji solarnej. Dużą zaletą tych urządzeń jest przyjazny design. Bardziej wyglądają one jak nowoczesna lodówka niż kocioł grzewczy. Można więc ustawić je w spiżarni, a nawet w kuchni i łazience, gdzie idealnie będą komponować się z pozostałymi elementami zabudowy.

Viessmann

Viessmann

Racjonalne wykorzystanie ciepła wytworzonego przez kocioł kondensacyjny i kolektory, zapewnia odpowiednio dobrana automatyka. Regulatory w kotłach Vitodens 300-W pozwalają na zdalną bezprzewodową obsługę przez zintegrowany interfejs radiowy. Służy do tego radiowa jednostka zdalnej obsługi, na przykład Vitotrol 300 RF. Duży, kolorowy ekran dotykowy z przejrzystym układem pól obsługowych jest jeszcze prostszy w obsłudze niż znajdujący się w innych kotłach regulator Vitotronic 200. Za pomocą ekranu dotykowego regulatora można wybierać temperaturę pomieszczenia, tryb oszczędny, program wakacyjny lub tygodniowy indywidualnie dla każdego z maksymalnie trzech obiegów grzewczych. Przy przyłączonej instalacji solarnej na ekranie jest również przedstawiana graficznie wartość ciepła pozyskana z kolektorów słonecznych.

Viessmann

Viessmann

Kolektory słoneczne

Rocznie słońce dostarcza średnio 1 000 kWh energii na każdy 1 m2 powierzchni Polski, co odpowiada energii zawartej w 100 m3 gazu ziemnego. Dzięki bezpłatnej energii słonecznej i zmniejszeniu zużycia tradycyjnego paliwa, jakim jest gaz ziemny, inwestycja zwróci się nam już w ciągu kilku lat.  Kolektory firmy Viessmann odpowiadają wszystkim wymaganiom dotyczącym efektywnego i obniżającego koszty wspomagania ogrzewania domu i podgrzewania wody. Do tego celu można wybrać zarówno kolektory płaskie Vitosol 200-F i Vitosol 300 F, jak i rurowe kolektory próżniowe Vitosol 200-T i Vitosol 300-T. Zapewniają one wysoką moc cieplną, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy materiałów i specjalnie dopracowanej konstrukcji. Sprawność kolektorów płaskich przewyższa znacznie sprawność popularnych kolektorów próżniowych o podwójnym przeszkleniu. Jednak wybór rodzaju kolektora słonecznego zależy od miejsca jego instalacji na skośnym dachu. Jeśli od strony południowej jest wystarczająco duża powierzchnia, wówczas warto zdecydować się na płaskie kolektory, które mają wyjątkowo dobrą relację ceny do wydajności. Jeśli na miejsca na dachu od strony południa jest niewiele lub dach jest niekorzystnie ustawiony względem stron świata stosuje się rurowe kolektory próżniowe.

Warto rozważyć wybór pakietu solarnego marki Viessmann z zasobnikiem multiwalentnym Vitocell 340-M. Składa się on z sześciu kolektorów płaskich Vitosol 200-F, każdy o powierzchni absorbera 2,3 m2, multiwalentnego zasobnika Vitocell 340-M i regulatora solarnego Vitosolic 200. Całość tworzy bardzo wydajną instalację o „bardzo dobrej” efektywności energetycznej, pozwalającą dzięki płaskim kolektorom zaoszczędzić dużo gazu i przygotować bardzo dużą ilość ciepłej wody. Dodatkowo kolektor Vitosol 200-F daje możliwość kolorystycznego zharmonizowania z pokryciem dachowym. Płynne przejście między powierzchnią kolektora a połacią zapewniają maskownice. Rama kolektora i maskownica są na życzenie dostarczane we wszystkich kolorach według palety RAL. W ten sposób ten kolektor staje się integralnym elementem dachu.

Viessmann

Viessmann

Materiał firmy Viessmann , www.viessmann.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • marzena 7 listopada 2016

    Wydaje mi się, ale też wnioskując z tego, co czytam (bo coraz bardziej mnie to interesuje), że solary to całkiem fajne rozwiązanie dla domu. Na pewno, jeśli mamy dom i możliwość instalacji takiego systemu, to warto przemyśleć taki wariant.Jeżeli jest realna szansa na zaoszczędzenie na rachunkach, to dlaczego tego nie wykorzystać. Słyszałam też, że przy solarach nie bez znaczenia są płyny do instalacji solarnych, dostępne no tutaj http://www.glikol.pl/plyn-solarny/ W każdym razie mi bardzo się podoba idea oszczędzania pieniędzy i natuy

DODAJ KOMENTARZ