Home / Idea domu  / Ogrzewanie kanałowe

Ogrzewanie kanałowe

Spread the love

Dyskretnie ukryte w podłodze ogrzewanie kanałowe, dopasowane do każdego rodzaju pokrycia podłogowego grzejniki kanałowe zyskują coraz większe grono zwolenników. Za zastosowaniem tego typu rozwiązania przemawiają nie tylko względy estetyczne, ale i techniczne. Ogrzewanie kanałowe dobrze współgra z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, a w sezonie letnim może pełnić funkcję chłodzącą pomieszczenie.

Ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem zaliczanym do dyskretnych systemów ogrzewania konwekcyjnego. Elementem grzejnym jest wymiennik ciepła, wykonany z miedzi i aluminium i umieszczony  w wannie stalowej, dodatkowo ocynkowanej z każdej strony. Dodatkowymi elementami ogrzewania kanałowego są wentylatory oraz maskująca kratka.

Wyposażenie ogrzewania kanałowego w wentylatory, których funkcją jest wspomaganie grzania, zdecydowanie przyczyniło się do zwiększenia mocy grzewczej całego urządzenia bez konieczności stosowania większego elementu grzewczego. Udoskonalenie to sprawiło, że dziś ogrzewanie kanałowe może być stosowane jako samodzielne. Początkowo traktowano je bowiem jako ogrzewanie wspomagające, a moc grzewcza urządzenia nie miała większego znaczenia. Liczył się jedynie efekt wizualny.

Verano

Verano

Wraz z rozwojem niskotemperaturowych źródeł ciepła (kotły kondensacyjne, pompy ciepła) oraz rozwojem budownictwa energooszczędnego, oraz pasywnego ogrzewanie kanałowe okazuje się idealnym rozwiązaniem. Wspomagające grzanie wentylatory sprawiają, że aby ogrzać pomieszczenie nie musimy sięgać po grzejniki o dużych gabarytach. A te mogą osiągać nawet 70 cm wysokości. Biorąc pod uwagę fakt, że ogrzewanie montowane jest w zarówno w posadzce na gruncie, jak i w stropie między kondygnacjami to zamontowanie takiego urządzenia nie zawsze jest możliwe. Dzięki wykorzystaniu wentylatora można zastosować zestawy kanałowe o mniejszych rozmiarach. Najczęściej spotyka się grzejniki kanałowe o długości od 100 do 350 cm, wysokości od 9 do 14 cm i szerokości od 18 do 42 cm.

Zalety systemu ogrzewania kanałowego docenią przede wszystkim właściciele domów z dużymi przeszkleniami. W tym przypadku grzejniki, które montuje się przede wszystkim wzdłuż okien i drzwi prowadzących na taras oraz wzdłuż wszystkich innych przeszklonych fragmentów ścian, działają jak kurtyna ciepłego powietrza, chroniąc okna przed zaparowaniem, ale i przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

Ogrzewanie kanałowe często jest wybierane ze względu na rodzaj materiału zastosowanego do wykończenia podłogi. W tym przypadku nie ma bowiem żadnych ograniczeń. Podłoga może zostać wykończona parkietem, wykładziną, może się na niej znaleźć dywan. A o efekt estetyczny zadba szerokie spectrum kratek maskujących, które służą przykryciu instalacji. Mogą być one wykonane z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje także możliwość zamówienia kratki wykonanej z surowego drewna, którą następnie wykańcza się tym samym preparatem, który został wykorzystany do wykończenia parkietu.

Regulus

Regulus

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ