Home / Budowa  / Nowy dom w miejscu starego

Nowy dom w miejscu starego

Spread the love

Nowy dom zbudowano w Lučatínie, małej wiosce w środkowej części Słowacji. Wiejskie środowisko jasno określiło granice i wielkość budowy. Wcześniej stał tu stary, murowany, stuleni dom, ale jego stan był na tyle słaby, że został całkowicie rozebrany i zastąpiony nową konstrukcją.

W nowym domu architekt Jaro Krobot zdecydował się zachować tę samą wielkość zabudowy (93m2)oraz układ wewnętrzny z centralną kuchnią, przechodzącą w inne  pomieszczenia – sypialnię na tyłach domu oraz pomieszczenia techniczne.

Na terenie działki znajdowała się także stara drewniana stodoła, z której planowano pozyskać drewno na elementy elewacji, niestety także i ono nie nadawało się do ponownego wykorzystania.

System zabudowy

W Lučatí zastosowano szwajcarski system STEKO, opracowany we współpracy z ETH Zurich. Są to cegły wykonane z litego drewna świerkowego, które można wypełnić różnymi izolacjami. Dzięki zastosowaniu tej technologii drewniana część budynku wraz z dachem została zbudowana w ciągu pięciu dni, co jest dużą zaletą tego rodzaju konstrukcji.

Wnętrze domu wykończono jasnym drewnem a kolory utrzymano w odcieniach biało-beżowych, które współgrają z naturalnymi materiałami domu.

Martin Karšňák Jaro Krobot

Martin Karšňák Jaro Krobot

Martin Karšňák Jaro Krobot

Martin Karšňák Jaro Krobot

Martin Karšňák Jaro Krobot

Martin Karšňák Jaro Krobot

Martin Karšňák Jaro Krobot

Projekt: Jaro Krobot, http://jarokrobot.tumblr.com/

Fot: Martin Karšňák

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ