Nowoczesny dom ze studiem
Niezwykle rzadko zdarza się pracować na działce, która nie posiada żadnych obostrzeń w postaci zapisów planu miejscowego, czy warunków zabudowy, a jedynym sąsiedztwem są łąki i lasy. Okazuje się jednak, że ta prozaicznie idealna sytuacja, może być problematyczna i może stanowić punkt wyjścia do powstania koncepcji.
Brak istniejącego sąsiedztwa w przypadku projektu „Domu ze studiem” był największym problemem przed jakim stanęła Pracownia Libido.
Założeniem było możliwie jak najbardziej otworzyć budynek na otoczenie jednocześnie zapewniając Inwestorom maksymalną prywatność przy uwzględnieniu hipotetycznej zabudowy. Od samego początku wiadomo było, że budynek ma być wiejskim charakterze. W dodatku, zgodnie z wytycznymi Inwestorskimi miał być prosty i skromny oraz możliwie jak najbardziej budżetowy. Jedynym „szaleństwem” było studio remasteringowe, które zgodnie z wytycznymi akustycznymi miało być praktycznie odrębnym budynkiem. Stąd pojawił się pomysł na wykorzystanie motywu zabudowy zagrodowej oraz charakterystycznego dla polskiej wsi układu ruralistycznego.
Projektowane założenie składa się finalnie z trzech brył: głównego budynku mieszkalnego połączonego z wyodrębnionym studiem nagraniowym oraz niezależnego budynku gospodarczego. Całkowitą prostotę założenia przełamuje budynek studia, który jest obrócony o kilkanaście stopni względem osi pozostałych obiektów. Dzięki takiemu rozwiązaniu podkreślono główne wejście do budynku, a taras południowy został osłonięty od strony ulicy.
Strefa dzienna została otworzona na trzy strony świata, zapewniając w jej wnętrzu światło przez cały dzień. Zaprojektowany drugi taras od strony północnej stanowi alternatywę w upalne dni dla tarasu południowego.
Wjazd do garażu został zlokalizowany na elewacji północnej, aby nie zaburzać prostoty elewacji frontowej. Tam też powstał wewnętrzny plac łączący wjazd na działkę, do garażu i do budynku gospodarczego.
Źródło: Projekt Libido Architekci, www.libidoarchitekci.pl