Home / Idea domu  / Nowoczesne kabiny prysznicowe

Nowoczesne kabiny prysznicowe

Spread the love

Duże łazienki i pokoje kąpielowe pozwalają nam przy wyborze kabiny prysznicowej kierować się nie tylko jej gabarytami i funkcjonalnością, ale także estetyką. Te cechy nie wykluczają się – producenci kabin prysznicowych łączą oryginalny design i praktyczność.
Obecnie na czasie są kabiny proste, z nietuzinkowym wzornictwem, z jak najmniejszą liczbą elementów konstrukcyjnych i profili, o dużych przeszkleniach. Mogą mieć kształt tradycyjny – półokrągły lub prostokątny, ale zazwyczaj są dość obszerne. Obecnie standardem są te o szerokości 90 cm, ale można mieć ona nawet 180 cm. Wysokość kabin (bez brodzika) najczęściej wynosi 185-195 cm, ale bez większego problemu znajdziemy też wyższe – 200 lub 215 cm. Takie przestronne modele idealnie komponują się z deszczownicami, panelami i podtynkowymi zestawami baterii.

 

Indywidualny wymiar

Choć wciąż najpopularniejsze są kabiny gotowe, to zamiast nich możemy kupić szklane moduły (ściany różnych szerokości i drzwi z zawiasami), dzięki którym dopasujemy wielkość i kształt prysznica do naszych potrzeb. Takie elementy umożliwiają budowę nietypowej, eleganckiej kabiny we wnęce o nietypowym kształcie lub w dowolnym miejscu stworzenie skrojonej na miarę przestrzeni kąpielowej.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kabiny typu walk-in – otwarte, bez drzwi, do wchodzenia bezpośrednio z dwóch stron lub z jednej albo przez suchy przedsionek, łazienkę przed rozpryskami wody. Są montowane z bardzo niskim brodzikiem lub bezpośrednio na podłodze.

Sanplast

Sanplast

Ścianki ze szkła

Zgodnie z trendami panującymi we wzornictwie ścianki kabin wykonuje się w całości ze szkła. Sprawiają one, że nawet przestronne kabiny optycznie nie zajmują wiele miejsca. Wyglądają tak, jakby ich nie było.

Na ścianki kabin wybiera się zwykle szkło bezpieczne – hartowane, o bardzo dużej wytrzymałości. W razie rozbicia rozpada się na drobne kawałki o zaokrąglonych krawędziach. Takie tafle mają grubość 3-10 mm. Cieńsze szkło stosuje się w modelach z pionowymi profilami, grubsze, bardziej stabilne – w kabinach bezbramkowych (bezprofilowych), których ścianki są ze sobą połączone tylko zawiasami.
Szkło może być przezroczyste, „mrożone”, barwne lub ornamentowe, ze wzorami nakładanymi metodą sitodruku. Często dla wygody ich czyszczenia powierzchnia jest pokryta powłoką hydrofobową. Dzięki niej woda spływa strużkami, ograniczone jest przyleganie zabrudzeń i tworzenie się na szkle kamiennego osadu.

Kaldewei

Kaldewei

Kabiny prysznicowe z brodzikiem lub bez
Najwygodniej jest wybrać kabinę z dopasowanym do niej brodzikiem. Najpopularniejsze są brodziki bardzo płytkie, o głębokości zaledwie 1-3 cm. Są one niezwykle wygodne, ponieważ montuje się je równo z poziomem posadzki. W całej łazience mamy więc jeden poziom podłogi, bez progu, o który można się potknąć przy wejściu do kabiny. Taki brodzik znacznie ułatwia korzystanie z prysznica osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Najczęściej brodziki są wykonane z akrylu – materiału ciepłego, przyjemnego w dotyku, łatwego do czyszczenia i usuwania ewentualnych zarysowań. Możemy również wybrać brodzik z syntetycznego granitu, ze stali emaliowanej, ceramiki, szkła, a także… z drewna odpowiedniego gatunku, zabezpieczonego fabrycznie przed długotrwałym działaniem wody.

Efektownie wyglądają kabiny prysznicowe bez brodzika. Stawia się je bezpośrednio na posadzce z kamienia lub ceramiki. Wymaga to montażu kratki odpływowej lub odwodnienia liniowego i ukształtowania posadzki z odpowiednim spadkiem w ich kierunku.

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ