Home / Budowa  / Drzwi i bramy garażowe  / Nowoczesne drzwi wewnętrzne

Nowoczesne drzwi wewnętrzne

Spread the love

Oddzielają od siebie pomieszczenia, zapewniają intymność i ciszę. Drzwi wewnętrzne są także kluczowym elementem wnętrza. Zanim więc ostatecznie zdecydujemy się na jeden model, sprawdźmy, jakie są najnowsze trendy w ich designie.

Nowoczesna technologia produkcji drzwi pozwala je dopasować do każdego, nawet najbardziej nietypowego otworu nie tylko wymiarami, ale także kształtem. Oprócz tego pozwala uzyskać wiele ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań. Zacznijmy od materiału.Drzwi wewnętrzne Lualdi_porte_DRIVE1

Skrzydła drzwi wewnętrznych mogą być wykonane z różnych materiałów. Nie wychodzą z mody drzwi z litego drewna, które sprawiają wrażenie solidnych, ale jednocześnie eleganckich. Skrzydła są wykonywane z elementów skomponowanych poziomo i pionowo.

Choć większość dostępnych drzwi wygląda jak drewniane, nie oznacza to wcale, że są z litego drewna. Największe możliwości dają okleiny ze specjalnym pokryciem. Wykonane są z najlepszych materiałów, są nie tylko trwałe, ale i estetyczne. Coraz większą popularnością cieszą się  syntetyczne okleiny 3D, pozwalające na uzyskanie przestrzennego efektu. Kombinacja rysunku, struktury i koloru pozwala dokładnie odwzorować chropowatą powierzchnię naturalnych materiałów (drewno, kamień). Nie zmienia to faktu, że wciąż modne są okleiny fornirowe (wykonane z naturalnego drewna), które zachowują naturalny kolor i rysunek słojów drewna.drzwi wewnętrzne Interdoor_rondo_dobrywzor

Od kilku sezonów dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi białe. Wynika to z obowiązujących trendów w architekturze wnętrz (styl skandynawski, holenderski), w których biel sprzyja podkreśleniu detalu we wnętrzu oraz stanowi neutralną, subtelną klamrę dla całości wystroju. Mogą być one również patynowane, za specjalnym efektem postarzenia, dzięki czemu uzyskuje się unikalny produkt.

Specjalnie dla nowoczesnych wnętrz stworzone są drzwi lakierowane na wysoki połysk. Obecnie najmodniejsze są te w kolorach intensywnych (między innymi żółtym, zielonym, czerwonym), dzięki którym można uzyskać kontrastowe zestawienia. Charakterystyczne są dla nich prosta forma i oszczędność detali. Bardzo często sięgają one od podłogi do sufitu, dzięki czemu mogą optycznie podwyższyć wnętrze. Trzeba je wcześniej zaplanować, ponieważ nie wymagają wykonania nadproża (konieczne jest inne wzmocnienie ściany).

Skrzydła nowoczesnych drzwi mogą pełnić też funkcję „tablicy magnetycznej”. To bardzo dobry pomysł do dziecięcego pokoju. Dla rodziców oznacza to koniec niechcianych rysunków na ścianach, a dla dzieci – pełnię szczęścia. Te drzwi sprawdzą się też w kuchni i spiżarni, gdzie mogą służyć jako notatnik.

Choć drzwi w całości przeszklone nie są nowością, to wciąż cieszą się dużą popularnością. Szkło daje niemal nieograniczone możliwości stworzenia każdego wzoru oraz koloru tafli szklanej. Uzyskuje się je przez różnego rodzaju obróbkę szkła. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie pomiędzy dwiema sklejonymi ze sobą taflami szkła folii z indywidualnie wybranym wzorem. Podobny efekt otrzymuje się poprzez malowanie szkła. Z kolei grawerowanie i piaskowanie pozwalają wydobyć głębię ze wzoru. Niezwykle efektownie prezentują się drzwi ze skrzydłem wykonanymi z lustra weneckiego. Warto pamiętać, że skrzydło nie musi być mocowane do ościeżnicy. Tafle da się zamontować bezpośrednio do ściany za pomocą odpowiednich zawiasów.

drzwi wewnętrzne_22_Photo by Parham Taghioff

Zwykle próbujemy dopasować drzwi do podłogi, okien, mebli. Skutek jest różny. Jednym z coraz wyraźniej zaznaczających się trendów są drzwi ukryte. To doskonałe rozwiązanie, gdy w jednym pomieszczeniu jest kilka przejść do innych pomieszczeń lub drzwi są zaprojektowane w miejscu, do którego nie pasują wyglądem. Właściwie sposób na sprytne zamaskowanie drzwi jest jeden. Zwykle są one pokryte tym samym materiałem, co ściana, w której są zamaskowane. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ technologie produkcji skrzydeł drzwiowych umożliwiają na niemal dowolnie ich wykończenie – zaczynając od farby, przez tapety, okleiny, tkaniny, lustra, szkło, a kończąc na betonie i płytkach ceramicznych. Takie drzwi muszą mieć też ukrytą ościeżnicę, która pozwala zlicować skrzydło ze ścianą lub jej okładziną. Takie rozwiązanie trzeba wcześniej przewidzieć, by dało się wbudować ościeżnicę w ścianę. Ostateczny efekt bywa imponujący. Bez klamki trudno jest wskazać, w którym miejscu ukryte są drzwi do innego pomieszczenia.

drzwi wewnętrzne_Wippro

Aby nie zakłócać skromnej i minimalistycznej estetyki nowoczesnych drzwi wewnętrznych, często ukrywa się ich zawiasy, co pozwala zlicować skrzydło z ościeżnicą lub opaskami wokół otworu drzwiowego. Eliminuje się również klamki. Na rynku dostępne są rozwiązania z zamkiem magnetycznym, który pozwala otwierać drzwi jedynie siłą nacisku.

Dobrze znamy sposoby otwierania drzwi wewnętrznych – rozwieralne i przesuwne. Ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się nie tak dawno na rynku, są drzwi z systemem przesuwno-obrotowym. Podczas ich otwierania skrzydło przesuwa się w kierunku ościeżnicy i jednocześnie obraca aż do kąta 90°, zawsze w kierunku osoby otwierającej. Dzięki temu zajmują one mniej miejsca niż tradycyjne i minimalizują konflikt pomiędzy drzwiami umieszczonymi zbyt blisko siebie. Ułatwiają też, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, przechodzenie z pomieszczenia do pomieszczenia.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ