Home / Budowa  / Nowoczesne domki letniskowe

Nowoczesne domki letniskowe

Spread the love

Charakteryzujące się prostą konstrukcją, szybkie i tanie w budowie domki letniskowe to rozwiązania, które sprawdzą się nie tylko na działkach poza miastem, ale także mogą zostać postawione w przydomowym ogrodzie. Różne technologie pozwalają na wybudowanie domku idealnie sprawdzającego się zarówno latem, jak i zimą. Domki mobilne mogą z kolei zostać w całości przewiezione w inne miejsce.

Domki letniskowe, jakie dziś oferuje rynek, w niewielkim stopniu przypominają tradycyjne domki spotykane jeszcze na działkach pracowniczych. Współczesne są proste i szybkie w budowie, opcjonalnie mogą być wyposażone w rozwiązania zapewniające standard energooszczędny lub pasywny. Odpowiednia warstwa docieplenia sprawia, że z domków wykorzystywanych sezonowo stają się domami użytkowanymi przez cały rok. Wersje modułowe zazwyczaj wyposażone już w niezbędne meble, sprzęt agd, posiadające instalację elektryczną, hydrauliczną, czasem także ogrzewanie nadają się więc do natychmiastowego zamieszkania.

BOX HOME

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

Wraz z nowelizacją Prawa budowlanego w 2015 roku uproszczeniu uległy procedury związane z rozpoczęciem budowy domu letniskowego. Rozpoczęcie inwestycji możliwe jest na podstawie zgłoszenia. Jednak konieczne jest spełnienie określonych warunków. Dom letniskowy nie może być traktowany jako dom całoroczny, musi być parterowy, a powierzchnia nie może przekraczać 35 m2. Prawo budowlane nie ingeruje ani w kształt takiego domku, ani też w jego wygląd.

Zgłaszając właściwemu urzędowi budowę domku letniskowego, konieczne jest dostarczenie dokumentów, w których określony zostanie rodzaj i zakres wykonywanych robót budowlanych, termin ich rozpoczęcia. Konieczne jest także dostarczenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Budowę można rozpocząć już po 30 dniach od dnia złożenia zgłoszenia, pod warunkiem, że w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu.

Domy letniskowe, które nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę i to nie zależnie od ich powierzchni zabudowy.

SMARTMOD

BOX HOME

Technologie budowy domów letniskowych

Murowane, drewniane, modułowe – domki letniskowe powstają przy wykorzystaniu różnych technologii. Tym, co je łączy jest stosunkowo krótki czas budowy oraz mniejsze wymagania w porównaniu z domami całorocznymi. Najwięcej czasu zajmuje wzniesienie domku w technologii murowane, dlatego też murowane domki letniskowe rzadko są spotykane. W porównaniu z innymi technologiami postawienie domku murowanego jest także zdecydowanie droższe.

Największą popularnością cieszą się domki drewniane, które powstają w konstrukcji kanadyjskiej lub też jako domki z bali.

Ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych są domki modułowe, które w całości powstają w fabryce i następnie są przewożone na miejsce docelowe. Zazwyczaj są już docieplone, wyposażone w stolarkę okienną oraz drzwiową. Często także mają zamontowane wszystkie niezbędne instalacje łącznie z ogrzewaniem. Mogą być również wyposażone w koła, dzięki czemu stają się domkami mobilnymi, których przewiezienie w inne miejsce nie stanowi żadnego problemu.

Na domki letniskowe przerabiane są również kontenery morskie.

BOURNE BLUE ARCHITECTURE

Koszt budowy domu letniskowego

Koszt budowy domku letniskowego uzależniony jest od jego powierzchni, technologii oraz wyposażenia. Najmniejsze domki mogą mieć powierzchnię 25 m2, średnie 35-40 m2. Natomiast górnej granicy nie ma, ponieważ na cele rekreacyjne może być przeznaczona również okazała rezydencja. Szacuje się, że budowa m2 domku letniskowego drewnianego to wydatek rzędu ok 1000 zł. Droższe jest wzniesienie domku murowanego, a także takiego, który będzie spełniał oczekiwania dotyczące energooszczędności.

 

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ