Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Nowa era designu relacja Joanny Markus właścicielki BM Housing

Nowa era designu relacja Joanny Markus właścicielki BM Housing

Spread the love
Tak Joanna Markus, właścicielka BM Housing, podsumowała trendy we wzornictwie na 2020 rok, które zaobserwowała na ostatnich, wrześniowych targach Maison & Objet. Po powrocie z Paryża na gorąco relacjonuje nam, jakie aranżacje lansują teraz projektanci wnętrz. 
Nowa era designu – czy to oznacza, że ukochane przez nas aranżacje wychodzą z mody?

Joanna Markus: Rzeczywiście, odniosłam takie wrażenie, oglądając stoiska targowe. Brakowało na nich bowiem produktów w stylach industrialnym i skandynawskim, co ogromnie zadziwia, bo to przecież najbardziej popularne od lat konwencje aranżacyjne, które na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Wprawdzie już w poprzednim roku było widać, że przechodzą ewolucję, tracąc typowy dla siebie charakter – loft chłód, a scandi skromność. Jednak to, że zupełnie znikną, nikomu nawet się nie śniło.

W takim razie co w zamian proponują producenci i projektanci?

Joanna Markus: Widać kilka trendów. Każdy inny, ale wszystkie na tyle ciekawe, że są obietnicą efektownych, zapadających w pamięć wnętrz. Wyróżniały się zwłaszcza:

Neoantyk

Najwyraźniej projektantów ogarnęła fascynacja starożytną Grecją i Rzymem, czego dowodem są lansowane przez nich meble i dodatki. Stoły wspierają się na kolumnach doryckich, kształt kolumienek i waz przyjmują wazony i wszelkie naczynia dekoracyjne, a w roli ozdób pojawiają się popiersia cezarów oraz stopy czy inne fragmenty starożytnych rzeźb. Sprawiają wrażenie wiernych kopii widywanych na rzymskich ulicach artefaktów, oczywiście nie w skali 1 : 1, tylko pomniejszonej. W neoantyczny trend znakomicie wpisują się również wszechobecne na targach pięknie żyłkowane marmury i terrazzo. Z tych materiałów robi się teraz zarówno elementy mebli, jak też lamp i różnych dodatków.

Afrykański

Gorący kontynent rozpala wyobraźnię projektantów i… wnętrza. W tym trendzie królują kolory spalonej słońcem ziemi, czyli zgaszone róże i czerwienie, odcienie piasków pustyni, od jasnego beżu po żółty oraz oranże zachodu słońca. W urządzonym w tym stylu wnętrzu nie może zabraknąć motywów żyrafich cętek i pasków zebry, rytmiczne powtarzających się kwadratów, trójkątów czy innych kompozycji z geometrycznych figur. Z dekoracji konieczne są afrykańskie rzeźby i ręcznie robione przedmioty, wyglądające jak pamiątki przywiezione z dalekiej podróży. A z materiałów – ciemne drewno, plecionki z roślinnych włókien i grubo tkane tkaniny o wyraźnej fakturze.

Neomieszczański

Widać też wyraźny powrót do stylistyki lat 70. XX wieku i przewrotne nawiązanie do aranżacji mieszczańskich salonów z czasów międzywojennych. Ducha tamtych epok oddają owalne kształty i luksusowe wykończenia.

Joanna Markus BM Housing

Niskie sofy, fotele i pufy mają obicie z aksamitu i złote obręcze oraz bardzo często frędzle. Złoto w tym trendzie jest zresztą wszechobecne; w tym kolorze są metalowe wstawki w meblach, figurki  i wszelkie dodatki oraz podstawy stolików z blatami o lustrzanym połysku. Z barwą złota pięknie komponują się lansowane przez projektantów turkusowe błękity, szmaragdowe zielenie, pudrowy róż i słoneczny żółty. Jest więc kolorowo i na bogato, zwłaszcza że tapety, dywany czy tkaniny zdobią przedstawione na ciemnym tle wspaniałe, wielobarwne kwiaty z obrazów flamandzkich mistrzów rodem. 

Ekologiczny

Wyrósł z szacunku dla przyrody i z coraz silniejszej potrzeby dbania o środowisko. Chociaż pojawił się już kilka sezonów temu, to obecnie wyraźnie się umacnia. Lansuje rzeczy, które są dziełem ludzkich rąk i powstały bez udziału pożerających prąd maszyn. Preferuje materiały z odzysku oraz naturalne surowce, które zazwyczaj się marnują, na przykład algi morskie, ale także drewno, rattan, ceramikę.

W takiej bliskiej idei zero waste aranżacji dominują spokojne kolory, jak odcienie lnu czy płatków owsianych, ożywione akcentami musztardowymi i zielonej oliwki. To bardzo prosty styl, w którym nie ma miejsca na skomplikowane formy i wzory ani na nadmiar dekoracji.

It’s About Romi

Źródło: BM Housing

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ