Home / Ogrody  / Nietypowe ogrodzenia. Pomysły na ogrodzenie DIY.

Nietypowe ogrodzenia. Pomysły na ogrodzenie DIY.

Spread the love

Ogrodzenie zazwyczaj ma chronić posiadłość przed ciekawością przechodzących osób. Często jest to także wizytówka posesji. Zatem nie dziwi fakt, że ogrodzenia potrafią być okazałe, wykonane przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, koncepcyjnie przemyślane. Najczęściej stosowanymi materiałami są metal, drewno, kamień. Nie brak jednak rozwiązań oryginalnych, wyrażających pomysłowość właścicieli. Do takich z całą pewnością należą ogrodzenia z kawałków drewna lub te porośnięte roślinami.

Do wykonania atrakcyjnego wizualnie ogrodzenia, a przy tym zabezpieczającego posiadłość przed dostępem i ciekawością osób trzecich wykorzystać można bardzo różne materiały, tworząc z nich ciekawe formy. Oprócz drewnianych paneli, siatek, gabionów posesję może otaczać mur ze starych cegieł czy płyt kamiennych. Do wykonania ogrodzenia nadaje się każdy materiał, a to, w jaki sposób zostanie wykorzystany, zależy od pomysłowości właściciela posesji.

DeborahSilver

Kompozycje z roślin

Można zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się zastosowanie roślin do stworzenia atrakcyjnego wizualnie ogrodzenia. Takie rozwiązanie ma również znaczenie praktyczne. Pozwala bowiem na stworzenie ogrodu na niewielkiej działce, na której znajduje się dom. Kompozycja z równo ustawionych roślin doniczkowych ożywi drewniany parkan, z kolei pnące się bluszcze złagodzą nieco surowy charakter gabionów. Bardzo atrakcyjnie będzie się prezentować kaskada lejących się roślin wkomponowana w betonową konstrukcję, a żywopłot w zestawieniu z drewnianymi panelami nada charakteru otoczeniu.

Wertykalne ogrody na ogrodzeniu

Takie ogrody, w których rośliny zasadzone są pionowo, mogą powstać w dowolnym miejscu i przy zastosowaniu różnych rozwiązań. Tworzy się je na elewacjach, siatkach, umieszcza w specjalnych konstrukcjach podtrzymujących całość. Pionowa ściana płotu to idealnie miejsce do stworzenia wertykalnego ogrodu. Zieloną konstrukcję można wykonać, korzystając z gotowych rozwiązań. To filcowe panele ze specjalnymi kieszeniami, w których kolejno umieszcza się rośliny.

Wykonanie zielonej ściany możliwe jest także przy zastosowaniu bardzo prostych materiałów, które zazwyczaj znajdują się w zasięgu wzroku. Do ich stworzenia można wykorzystać system półek wykonanych np. z ogólnodostępnych palet. Oryginalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie roślin w zawieszonych na płocie i odpowiednio przystosowanych butelkach plastikowych, pomalowanych na różne kolory puszkach czy też w starych oponach. Można w nich zasadzić wiele gatunków roślin: bratki, begonie, petunie, niecierpki, fiołki. Taki wertykalny ogród doskonale sprawdzi się również w uprawie ziół.

Ciekawe, przyciągające uwagę kompozycje można tworzyć, łącząc ze sobą rośliny o różnej barwie i wielkości liści.

Drzewo jako ogrodzenie

Rośliny nie tylko mogą ozdobić płot, ale także mogą być wykorzystane jako surowiec do budowy ogrodzeń. Miskanty olbrzymie, trawy osiągające wysokość do 2,5 m, jako ogrodzenie sprawdzą się zarówno umieszczone w drucianej konstrukcji, jak i zasadzone bezpośrednio w ziemi. W tym drugim przypadku płot będzie się zmieniał wraz ze zmieniającymi się porami roku. Równie interesującym rozwiązaniem będzie zasadzenie żywopłotu z wikliny. Z wikliny tworzy się także maty, służące do budowy ogrodzeń. Mało popularnym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej, ale jakże ciekawym i wartym uwagi są ogrodzenia bambusowe.

Yokoyama bamboo products

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
3 komentarze
  • BuryPL 19 października 2019

    Najłatwiej chyba zrobić ogrodzenie z siatki – na pewno koszty są też mniejsze. Może estetycznie nie jest to mistrzostwo świata ale jak się dobrze wszystko wykona to nie ma dramatu. Napinacze do siatki sporo pomagają – całość jest trzymana że tak powiem w ryzach i wygląda to przyzwoicie.

  • Klajster 15 maja 2020

    Zwykła siatka styknie. Tylko trzeba założyć ocynkowane napinacze – raz że ładniej a dwa rdza tego nie chwyta. Mam takie ogrodzenie już trzy lata i zero problemów.

  • mahatma88 10 kwietnia 2021

    Mam ogrodzenie z siatki i nie uważam żeby takie rozwiązanie było złe. Przede wszystkim to ekonomiczny wariant a jakość siatek ogrodzeniowych jest coraz lepsza. Jak się założy napinacze jak koledzy wyżej napisali to w ogóle jest spoko, siatka nie faluje i można pomyśleć o jakimś maskowaniu dodatkowym.

DODAJ KOMENTARZ