Home / Projekty domów  / Porady  / Najlepsze pomysły na nowoczesny taras

Najlepsze pomysły na nowoczesny taras

Spread the love

Zatarcie wyraźnej granicy pomiędzy przestrzenią salonu a przydomowym tarasem i ogrodem wydaje się dominującym trendem w nowoczesnej architekturze. Ujednolicenie pod względem aranżacyjnym miejsc pełniących różne funkcje sprawia, że z jednej strony zachowana jest swego rodzaju ciągłość stylistyczna, a z drugiej – miejsca pełniące niegdyś rolę sezonową, stają się sferą użytkowaną przez cały rok.  

Współczesne rozwiązania aranżacji przestrzeni domowej coraz częściej wykraczają poza bryłę budynku, sprawiając, że taras, ogród staje się jej integralną częścią. Nowoczesne domy, o ascetycznej bryle, w barwach bieli czy odcieniach szarości, z elementami ze stali i chromu otwierają się na zewnątrz. Odbywa się to na wiele różnych sposobów – duże przeszklenia, rozsuwane okna czy też rozległe tarasy salonów i jadalni, które upodobniają się do wnętrz domowych, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów.

Libet

  • Nowoczesny taras przedłużeniem salonu

W nowoczesnej architekturze, gdzie styl aranżacji podyktowany jest głównie ideą minimalizmu, zrezygnowanie z wyraźnej granicy pomiędzy przestrzeniami daje niezwykły efekt. Dwie przestrzenie, o odmiennej funkcji, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów są stylistycznie spójne i pasują do siebie.

Efekt harmonijnego przedłużenia salonu o taras można z powodzeniem uzyskać poprzez zastosowanie jednorodnych kolorystycznie i materiałowo podłóg. W roli nowoczesnych materiałów tarasowych idealnie sprawdzą się kostki brukowe, wielkoformatowe betonowe płyty tarasowe w odcieniach bieli czy szarości, płytki gresowe, kamień oraz beton architektoniczny.

Ostrożność należy zachować w przypadku zastosowania materiałów nie tylko o odmiennej kolorystyce, ale i strukturze. Kontrastowe zestawienia na przykład drewna i betonowych płyt tarasowych wyglądają niezwykle efektownie, ale przy stosowaniu tego typu rozwiązań należy zachować minimalistyczną wstrzemięźliwość.

PadStudio

  • Taras jak przytulny pokój

Nurtem, na który warto zwrócić uwagę, jest aranżacja tarasu w taki sposób, aby przestrzeń ta przypominała wyglądem kolejne pomieszczenie domu. W takiej sytuacji, obok pieczołowicie dobranych mebli czy dodatków, w roli tarasowej podłogi sprawdzi drewno egzotyczne jako naturalny i niezwykle efektowny materiał wykończenia nawierzchni.

Idealnym rozwiązaniem będą, niewymagające impregnacji i bardzo odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, podłogi w wykonane z takich gatunków drewna, jak teak czy bangkirai. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie gatunków europejskich: charakteryzującego się dużą twardością dębu, czy odpornego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych modrzewia.

Novoceram

  • Szkło i woda na tarasie

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem nowoczesnego tarasu jest aranżowanie podłogi na różnych poziomach, w taki sposób, aby utworzona w ten sposób forma przestrzenna wydzielała poszczególne strefy, np. wypoczynkową, kulinarną czy rozrywkową.

Często stosowanym zabiegiem, podkreślającym poszczególne granice, jest zastosowanie pasów z otoczaków. Rozwiązanie to podkreśla z jednej strony nowoczesny charakter aranżacji tarasu i bryły budynku, z drugiej zaś wyraźnie sygnalizuje ekologiczny charakter.

Trendem, który zyskuje coraz większą popularność, jest wbudowanie w nawierzchnię tarasu elementów dekoracyjnych w postaci płyt ze szkła – zbrojonego, hartowanego lub klejonego. W miejscach tych, położonych poza ciągami komunikacyjnymi, usytuowane jest z reguły oświetlenie lub płynie strumyk wody.

Rivierapool

Fot.1. Bunnings

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ