Inwestorzy zgłosili się do pracowni w celu opracowania projektu prostego domu na małej działce, która sąsiadowała z okoliczną wysoką, wielkomiejską zabudową.
Właścicielom działki zależało na wykorzystaniu technologii dużych przeszklonych powierzchni tak aby umiejętnie połączyć wnętrze z ogrodem, a także otworzyć się na sąsiedztwo. Okoliczne domy są o co najmniej połowę większe. Pomysł na skromny prosty modułowy dom, wynika z pojawiającego się trendu w budowie australijskich domów, trendu na mniejsze ekologiczne domy otwarte na sąsiadów, społeczności i naturę. Dotychczas domy budowane w Australii były jednymi z największych na świecie.
W domu zainstalowano rolety, które chronią przed nadmiernym naświetleniem powierzchni domu oraz ułatwiają kontrolę nad prywatną przestrzenią domu. Parter domu jest dość otwarty a jednocześnie tak zaprojektowany aby każdy z mieszkańców miał odpowiednio dużo przestrzeni dla siebie. Elastyczna przestrzeń, delikatne przepierzenia sprawiają, że można je dostosowywać w zależności od nastroju, pogody czy pory dnia.
Dach modułowego domu pokryty został panelami fotowoltaicznymi. Od strony zachodniej nie ma w ogóle okien, a na elewacji wschodniej są one mocno ograniczone. W tylnej części domu zainstalowano zbiornik na deszczówkę, którą wykorzystuje się do spłukiwania toalet oraz podlewania ogrodu.
Projekt: Austin Maynard Architects, Zdjęcia Tess Kelly
Madge 26 kwietnia 2016
Pretty! This was a really wonderful article.
Many thanks for providing this info.