Home / Budowa  / Okna  / Modny trend w domach – duże przeszklenia

Modny trend w domach – duże przeszklenia

Spread the love

Coraz częściej w domach jednorodzinnych przeszklenia są tak duże, że zastępują całą ścianę. Jakie mamy możliwości ich wykonania?

Wielkoformatowe przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu są bardzo efektowne. Najczęściej projektuje się je od strony ogrodu po to, aby zatrzeć granicę między dwoma przestrzeniami – zewnętrzną i wewnętrzną. W ten sposób uzyskuje się panoramiczny widok i wrażenie przenikania zieleni do domu.

Internorm

Internorm

Szklane ściany – zwłaszcza od strony południowej – doskonale doświetlają wnętrza, szczególnie zimą, kiedy zbyt mała ilość słońca niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Latem jednak duże przeszklenia mogą być przyczyną nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie najlepiej jednocześnie wyposażyć je w osłony przeciwsłoneczne.
Jak duże może być takie przeszklenie? Sama tafla szkła może mieć imponująco duże wymiary, ale jej wielkość w otwieranych przeszkleniach ogranicza ciężar. A nie jest on mały. Zwykła szyba zespolona ma masę 30-50 kg/m2. Aby więc dało się otworzyć skrzydło z takim przeszkleniem, trzeba dobrać odpowiednie okucie. Te podstawowe mogą unieść niemały ciężar, bo aż 300-500 kg. Dlatego zwykle otwierane skrzydło ma powierzchnię mniejszą niż 10 m2. Przeszklone ściany można uzyskać na kilka sposobów, składając z kilku części stałych i otwieranych. To jak będą one duże zależy od ich ciężaru.

Schuco

Schuco

Najprostszym sposobem są drzwi tarasowe o bardzo dużych wymiarach (HS lub HST) i przesuwanych skrzydłach. Najczęściej mają one szerokość 3,5 m i wysokość 2,3 m. Jedna część jest stała, a druga jest skrzydłem zachodzącym po otwarciu na tę pierwszą. Po otwarciu takich drzwi powstaje więc przejście o szerokości około 1,5 m.

Oknoplast

Oknoplast

Jeśli chcemy mieć większe przeszklenie, możemy zamontować podwójne takie drzwi tarasowe o łącznej szerokości do 6 m. W efekcie dwa skrzydła będą przesuwać się na boki, tworząc około 3-metrowe przejście.
Przeszklenie o podobnej szerokości możemy też mieć wybierając harmonijkowe drzwi tarasowe. Wszystkie skrzydła są ruchome i podczas składania zsuwają się dając przejście o szerokości prawie 6 m.
Duże przeszklenia mogą zastąpić tradycyjne ściany również w narożnikach domu. Stosuje się do tego specjalne rozwiązanie drzwi tarasowych z ruchomym słupkiem lub przeszklenie stałe.

 

Strona główna

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ