Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Małopolska Chata Podcieniowa

Małopolska Chata Podcieniowa

chata
Spread the love

Małopolska Chata Podcieniowa to dom dla czteroosobowej rodziny, który czerpie inspiracje z tradycyjnej, drewnianej architektury podcieniowej.

Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich, umożliwiając komunikację po mieście pod dachem. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy podcieniowe zlokalizowane w rynku Lanckorony.

Projektując Małopolską Chatę Podcieniową, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę obiektu jedynie dwukondygnacyjnego, z czego druga kondygnacja to poddasze przykryte dachem dwuspadowym. Pomimo kontrowersyjnych zapisów, znacznie ograniczających możliwości kreacji ciekawej formy architektonicznej na tej pięknie ukształtowanej działce widokowej, o znaczącym południowym spadku, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku harmonijnie wpisującą się w krajobraz. Wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów podłogi, nadal prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego. Zaprojektowana forma naturalnie wpisuje się w topografię terenu oraz widokową działkę o nieregularnym kształcie.

chata

BXBstudio Bogusław Barnaś

Parter od strony wejścia powiązany jest z istniejącym poziomem terenu. Następnie  w strefie dziennej – kuchni i jadalni – poziom nieznacznie się obniża otwierając wysokie wnętrza na rozległy widok. Jeszcze niżej znajduje się poziom salonu. W centralnej części strefy dziennej, gdzie zlokalizowaliśmy kominek, tworzy się kilkustopniowy uskok przebijający taflę szkła, mający swoją kontynuację na zewnątrz budynku, w podcieniu. Uskok we wnętrzu tworzy przestrzeń siedziska, formę wielopoziomowego audytorium, które może być wykorzystane do projekcji filmów czy nietypowej aranżacji przestrzeni gościnnej.

Poddasze to prosta dwuspadowa forma tworząca od strony południowej strzeliste, widokowe wnętrze głównej sypialni, natomiast od strony północnej dwupoziomowe wnętrza, pokoje i pomieszczenie do pracy z antresolą.

Źródło: BXBstudio Bogusław Barnaś, www.bxbstudio.com

chata

BXBstudio Bogusław Barnaś

chata

BXBstudio Bogusław Barnaś

chata

BXBstudio Bogusław Barnaś

chata

BXBstudio Bogusław Barnaś

Zapisz

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ