Home / Realizacje domów  / Domy z płaskim dachem  / Letni dom w Norwegii

Letni dom w Norwegii

Spread the love

Dla Skandynawów nawet dom letni musi być wygodny, funkcjonalny i mocno związany z naturą. W końcu im prościej się mieszka tym bardziej komfortowo.

Norweskie wybrzeże to nie tylko fiordy. To także mrowie wysp, liczonych w dziesiątkach tysięcy. Archipelag Hvaler znajduje się w okręgu Ostfold, na południu Norwegii. Archipelag stanowi zbiór kilkudziesięciu wysp i wysepek, połączonych ze sobą licznymi mostami i groblami oraz tunelem. Jest to ulubione miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców, którzy mają tu swoje domy letniskowe, oraz tysiące łodzi i jachtów, przycumowanych do rozległych marin, których nie brakuje na wyspach. To doskonałe miejsce do spędzenia leniwych dni nad morzem lub na skałkach. Pływanie, żeglarstwo i opalanie się to dość popularne letnie rozrywki Norwegów.

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Jak każdy skandynawski dom, także ten jest prosty i przede wszystkim związany z naturą. Dom położony jest na wzgórzu w samym środku jednego z wielu znajdujących się tu niewielkich półwyspów. Konstrukcja domu dopasowana jest do otaczającej go przyrody i pięknych krajobrazów. Nie odcina się od nich, lecz w nie wnika.

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Prosta bryła skandynawskiego domu ma rzut w kształcie „ślimaka”. Dzięki temu oraz przemyślanemu rozmieszczeniu szklanych fasad i okien mieszkańcy mogą cieszyć się wspaniałym widokiem rozpościerającym się na ocean aż po horyzont oraz prześledzić wędrówkę słońca od wschodu do zachodu. Okna pozwalają jednocześnie podglądać przyrodę i sprawić, że otaczająca dom natura „wchodzi” do wnętrz ze wszystkich stron.

Niewielkie rozmiary budynku o całkowitej powierzchni 72 m2 wraz z wykorzystaniem materiałów drewnianych, które pokrywają się szarą patyną, pozwala na doskonałe połączenie go z otaczającymi litymi skałami i lasem zarówno pod względem formy, jak i naturalnych kolorów. Projekt i układ przestrzenny daje poczucie bliskości z naturą, sprawiając wrażenie bycia jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz.

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Również  wnętrza są wykończone w sposób zainspirowany naturą typowo dla skandynawskiego stylu. Podłoga i ściany są wykonane z tego, o co łatwo w północnych krajach – z drewna w ciepłym odcieniu przeciwieństwie do tego użytego na zewnątrz. W połączeniu z lekkimi drewnianymi meblami i jedynym wyróżniającym się elementem – ciemną kanapą – sprawiają, że wnętrze mimo, że niemal puste jest przytulne.

Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter

Ta niezwykła prostota i minimalizm w urządzeniu nawet domu letniego przekładają się na dużą wygodę i praktycyzm. Dzięki temu można spędzać wspólnie więcej czasu. Nie tylko materiały  i oświetlenie budują ciepłą i rodzinną atmosferę.

Źródło: Reiulf Ramstad Arkitekter, www.reiulframstadarchitects.com

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ