Home / Budowa  / Ile kosztuje budowa domu? Czy w 2018 roku będzie drożej?

Ile kosztuje budowa domu? Czy w 2018 roku będzie drożej?

Spread the love

Budowa domu to przedsięwzięcie kojarzące się nie tylko z wydeptanymi ścieżkami do urzędów celem uzyskania stosownych pozwoleń, ale także z dużymi kosztami. Budowa standardowego domu o powierzchni 140 m2, z poddaszem użytkowym, ale bez podpiwniczenia może kosztować ok. 370 tys. zł. Do prognozowanej kwoty należy doliczyć dodatkowe 10-15%, nigdy bowiem nie wiadomo co, podczas budowy, może się wydarzyć i aby ostateczny koszt nie był zaskoczeniem dla naszego portfela.

Budowa własnego domu to wyzwanie, które, aby sprawnie przebiegało, musi zostać odpowiednio przygotowane. Z jednej strony konieczne jest uzyskanie stosownych pozwoleń i potrzebnych dokumentów – wyrysów i map geodezyjnych, wytycznych obrysu budynku, pozwolenia na budowę, z drugiej natomiast zgromadzenie odpowiednich środków finansowych. Na co musimy być przygotowani i ile kosztuje budowa?

Działka i projekt budowy

Aby móc rozpocząć budowę jakiegokolwiek domu trzeba dysponować działką. Zazwyczaj koszty związane z zakupem działki, choć czasem bardzo znaczące, nie są wliczane do ogólnych kosztów budowy domu. Powód jest bardzo prosty. Rozpiętość cen działek pod budowę domu jest tak duża, że trudno jest uśrednić cenę za metr kwadratowy. Na wsi znajdziemy działki za 50 tys. zł, z kolei w granicach miasta za działkę o takiej samej wielkości trzeba będzie już zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Cena działki uzależniona jest również od regionu.

Za to zgromadzenie kompletnej dokumentacji budowlanej, umożliwiającej rozpoczęcie robót, stanowi procent wszystkich nakładów związanych z budową domu. Pomimo tego, że w stosunku do kosztów robocizny i zakupu niezbędnych materiałów jest to znikoma część, to jednak może uszczuplić budżet o kilka tysięcy złotych. Z całą pewnością nie zapłacimy za wydanie pozwolenia na budowę.

Do rozpoczęcia budowy konieczny jest projekt. Gotowy to wydatek od 1700 do nawet 4000 tys. Kolejne koszty związane są z adaptacją zakupionego projektu do własnych potrzeb. Za to trzeba będzie zapłacić w granicach 1200-2500 zł. Za projekt wykonany na zamówienie zapłacimy od 5000 zł w górę w zależności od regionu Polski.

Kolejny wydatek to zatrudnienie kierownika budowy, który będzie nadzorował pracę zatrudnionych ekip wykonawczych. Za jego pracę trzeba będzie zapłacić od 3000 zł do 5000 zł.

Ideadomu.pl

Koszty budowy domu do stanu pod klucz

Z wyliczeń przygotowanych przez Kalkulatory Budowlane budowa domu wraz z wykończeniem pod klucz i wyposażeniem będzie kosztować w roku 2018 około 370 tys. zł. Wyliczenia dotyczą domu o powierzchni 140 m2 z poddaszem użytkowym. To obecnie najbardziej popularny model.  Największy koszt – 91 tys. zł stanowi wykończenie oraz wyposażenie. Jednak jest to kwota bardzo względna, ponieważ wybierając materiały wykończeniowe i wyposażenie z najwyższej półki cenowej równie dobrze możemy za nie zapłacić kilkaset tysięcy złotych.

Znaczącą część budżetu przewidzianego na budowę będziemy musieli przeznaczyć na wykonanie stropów, balkonów oraz schodów. Materiały i robocizna w tym przypadku wyniosą nieco ponad 47 tys. zł. Równie dużo (około 46 tys. zł) będzie kosztować wykonanie instalacji wewnętrznych oraz grzewczych, a także budowa dachu (40 tys. zł). Za wybudowanie ścian zewnętrznych i wykończenie elewacji trzeba będzie zapłacić ponad 30 tys. zł. Obliczenia przeprowadzono dla najtańszego rozwiązania, jakim jest tynk cienkowarstwowy. Zatem jeżeli elewacje domu będziemy chcieli wykończyć klinkierem, należy liczyć się ze wzrostem ogólnych kosztów przeznaczonych na budowę.

W przypadku dachu do kosztów wliczono wykończenie wykonane z dachówki ceramicznej, która jest jednym z droższych materiałów. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie np. gontu bitumicznego. Jednak wiąże się to z zamontowaniem sztywnego podkładu z płyt OSB, co w konsekwencji da nam niewielkie oszczędności.

Wykonanie fundamentów to koszt w granicach 19 tys. zł. Jednak koszt ten wzrośnie, jeżeli dom będzie musiał być posadowiony na gruncie o małej nośności lub zdecydujemy się na budowę ścian trójwarstwowych. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie pogrubienie fundamentów.

Okna energooszczędne, drzwi oraz brama będą kosztować w granicach 25 tys. zł, a posadzki, ściany i sufity to wydatek przekraczający 33 tys. zł.

W roku 2018 będzie drożej?

W porównaniu z rokiem minionym, kiedy to za budowę domu w takim samym standardzie zapłacilibyśmy około 340 tys. zł, rok 2018 zaznaczył się wzrostem kosztów budowy domu. Przyczyną jest z jednej strony wzrost cen za usługi budowlane. Więcej musimy zapłacić za pracę takich specjalistów jak murarze, tynkarze, dekarze. Podrożały usługi hydrauliczne oraz elektryczne. Mamy też do czynienia ze wzrostem cen materiałów budowlanych, spowodowanych m.in. koniecznością dostosowania oferowanych produktów do zaostrzonych wymogów unijnych dotyczących standardów energetycznych budynku.

Ideadomu.pl

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ