Home / Idea domu  / Kostka brukowa – najpopularniejszy materiał na nawierzchnie

Kostka brukowa – najpopularniejszy materiał na nawierzchnie

nowoczesny dom
Spread the love

Różnorodność formatów, wzorów i kolorów sprawia, że kostka brukowa oraz płyty betonowe są dziś materiałami najczęściej stosowanymi podczas wykonywania nawierzchni wokół domu. Idealnie nadają się do budowy podjazdów, tarasów, ścieżek ogrodowych. Kostki i płyty betonowe współgrają z estetyką zarówno domów budowanych w stylu nowoczesnym, jak i w tradycyjnym.

Nawierzchnie wokół domu powinny być wykonywane z materiałów trwałych, odpornych na działanie zmiennych temperatur oraz nienasiąkliwych i odpornych na duże obciążenia. Kostka brukowa, do produkcji której stosuje się wysokiej jakości kruszywa oraz cement, spełnia wymagania stawiane materiałom stosowanym do budowy różnego rodzaju nawierzchni. Z kolei poddanie kostki takim zabiegom jak płukanie, śrutowanie, młotkowanie czy postarzanie sprawia, że uzyskuje ona swój ostateczny, estetyczny wygląd.

nowoczesny dom

Przemek Kaczkowski, Ola Targońska

Wielość formatów, od małych, geometrycznych kostek do płyt wielkoformatowych, różnorodność wzorów i kolorów z uwzględnieniem tych imitujących naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno oraz różne struktury sprawiają, że odpowiednie dla siebie rozwiązanie znajdzie właściciel każdej posesji. W nowoczesnej, minimalistycznej przestrzeni idealnie sprawdzą się materiały w kolorze białym, antracytowym czy też ciemnografitowym. Geometryczność nowoczesnej bryły budynku podkreślą kostki oraz płyty betonowe w formie kwadratu lub prostokąta o gładko wykończonej powierzchni. Dodatkowo minimalistyczną aranżację podkreślą regularnie biegnące spoiny. Duże formaty oraz stonowana kolorystyka płyt betonowych sprawdzą się również w klasycznych aranżacjach. Podczas wyboru kostki brukowej znaczenie ma kolor elewacji domu. Jedna z obowiązujących zasad dotycząca projektowania otoczenia odnosi się do tego, aby kolor nawierzchni korespondował z kolorem bryły domu.

kostka brukowa

Libet

Wybierając rozwiązania do aranżacji przestrzeni przydomowej warto mieć na uwadze to, że prawidłowo dobrana wielkość elementów, jakie posłużą do wykonania nawierzchni będzie miała wpływ na postrzeganie otoczenia jako całości. Na dużych przestrzeniach sprawdzą się kostki brukowe oraz płyty betonowe w dużym formacie. Małe elementy mogą posłużyć zaś jako uzupełnienie większych.

Nie tylko wzornictwo i kolorystyka w doborze odpowiedniego rozwiązania odgrywaja rolę. Nawierzchnie w trakcie użytkowania poddawane są różnego rodzaju obciążeniom i w zależności od tego powinna zostać dobrana ich grubość. Im mniejsze obciążenie, np. w strefie rekreacyjnej, gdzie odbywa się jedynie ruch pieszy, tym cieńsza kostka może zostać ułożona – o grubości 4 cm. W miejscach, w których zlokalizowano garaż oraz podjazd dla samochodu, czyli np. w strefie użytkowo-gospodarczej, powinna znaleźć się kostka o grubości co najmniej 6 cm. Jeżeli na posesji przewidziane są większe obciążenia warto rozważyć zastosowanie kostki o grubości 8 cm.

kostka brukowa

ABW Superbruk

Więcej inspiracji ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • tomek 28 lutego 2017

    nie ma co sie dziwic jest najtrwalsza i najbardziej praktyczna, niezawodna, nie niszczy sie i nie ma kałuż, chociaz ta z pierwsze zdjecia jest okropna i nie chcialbym miec takiej przed domem. W Polsce firma Inter Import eksport ma maszyny do ukladania kostki brukowej i mysle ze takie duze powierzchnie lepiej układa się maszynowo

DODAJ KOMENTARZ