Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Korek na ścianie

Korek na ścianie

Spread the love

Możliwość tworzenia ciekawych aranżacji, ekologiczność oraz bardzo dobre parametry techniczne – tym wszystkim zachwyca korek. Od lat stosowany do wykonywania okładzin podłogowych dziś jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym jako okładzina ścienna. Fabrycznie zabezpieczony lakierem poliuretanowym lub woskiem korek na ścianie idealnie nadaje się do sypialni, salonów, ale także kuchni, łazienek oraz pomieszczeń narażonych na duże zabrudzenia.

Okładziny korkowe zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników dzięki właściwościom praktycznym oraz estetycznym. Cenione są za naturalność – korek otrzymuje się z kory dębu korkowego, czy tworzenie we wnętrzu klimatu przyjaznego wszystkim użytkownikom. Właściwości surowca zapobiegają przyciąganiu kurzu oraz osadzaniu się brudu i rozwojowi mikroorganizmów. Z tego też względu jest to materiał polecany alergikom. Z kolei współczesne możliwości technologiczne pozwalające na nadanie korkowi dowolnego koloru oraz faktury sprawiają, że okładziny korkowe stanowią designerską alternatywę dla innego rodzaju materiałów ściennych. Idealnie współgrają z wnętrzami urządzonymi w stylu nowoczesnym. Podkreślą również charakter wnętrz zaprojektowanych tradycyjnie.

H&M

Właściwości okładzin korkowych

Okładziny korkowe wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Pokrywające ściany korek chroni przed utratą ciepła, co w konsekwencji wpływa na obniżenie kosztów zużycia energii. Jest także bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Z jednej strony korek na ścianie pochłania dźwięki wewnątrz pomieszczenia, natomiast z drugiej – tłumi odgłosy dobiegające z zewnątrz. To także materiał charakteryzujący się dużą elastycznością oraz odpornością mechaniczną. Dzięki temu na powierzchni okładzin nie powstają widoczne wgłębienia i załamania.

Wierzchnia warstwa okładzin korkowych jest zazwyczaj zabezpieczona w procesie produkcji lakierem poliuretanowym lub woskiem. Pielęgnacja i utrzymanie w czystości okładzin ściennych jest niemiernie łatwe. Wystarczy jedynie przetrzeć wilgotną szmatką lub wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, aby otrzymać czystą powierzchnię.

Wicanders

Rodzaje okładzin korkowych

Ścienne okładziny korkowe najczęściej oferowane są w postaci płytek o wymiarach 600 x 300 mm i grubości 3 mm. Składają się one z dwóch warstw: podkładowej, wykonanej z drobno zmielonego korka oraz wierzchniej, która jest warstwą dekoracyjną. Krawędzie płytek mogą być proste lub fazowane. Płytki mocuje się za pomocą specjalnych klejów przeznaczonych do korka.

Dostępna jest również mozaika korkowa, która występuje w plastrach o wymiarach 300 x 300 mm. Montuje się ją do ściany za pomocą tradycyjnego kleju do płytek i, w przypadku, gdy nie jest fabrycznie zabezpieczona, pokrywa się lakierem poliuretanowym.

Innym rodzajem okładzin ściennych wykonanych z korka są tapety. To warstwa cienkiego korka naniesiona na papier. Mocuje się je przy zastosowaniu klejów do tapet.

Dostępne wzory i kolory

Okładziny korkowe występują w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu mogą stać się zarówno pierwszoplanowym elementem wnętrza, jak i tłem dla uwypuklenia mebli i dodatków. Dostępne są zarówno w naturalnym kolorze korka, jak i w kolorach pozwalających na realizację awangardowych, nowoczesnych projektów. Inspirowane najnowszymi trendami w modzie dostępne są okładziny korkowe w odcieniach brązu i beżu, nasyconych czerwieni i żółci. W palecie barw nie mogło zabraknąć również szarości i różnych odcieni niebieskiego czy zielonego. Szerokiej palecie kolorów towarzyszy zróżnicowanie faktur. Obok idealnie gładkich występują również płytki o fakturze plastra miodu, skorupy kokosa. Znajdziemy także okładziny korkowe imitujące fakturę drewna, bambusu, kamienia czy cegły.

Duża różnorodność wzorów i kolorów pozwala na niczym nieograniczone możliwości kreowania zarówno przestrzeni domowej, jak i publicznej.

 

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ