Home / Idea domu  / Kabina bez brodzika

Kabina bez brodzika

Spread the love

Modna kabina bez brodzika wygląda niezwykle elegancko i efektownie. Aby jednak takie rozwiązanie sprawdziło się w praktyce, wymaga specjalnego montażu.

Wydaje nam się, że kabinę bez brodzika wystarczy po prostu bezpośrednio ustawić na posadzce wykończonej płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Nie byłby to jednak dobry pomysł. Podczas kąpieli woda mogłaby się rozlewać po całej łazience. Dlatego trzeba zadbać o szczelność kabiny i skuteczne odprowadzenie zużytej wody. W tym tkwi cały sekret kabiny bez brodzika.

Sama kabina może mieć dowolny kształt. Dużo ważniejsze jest to, gdzie będzie stała i ile miejsca zajmie. Jeśli jest go dużo można pozwolić sobie na kabinę wolno stojącą. Mniej przestrzeni zajmują kabiny przyścienne (często są typu walk-in), a najmniej narożne i wnękowe, do których potrzebne są tylko drzwi.

Dużo ważniejsze niż wybór kabiny jest dno natrysku. Tak samo jak w wersji z brodzikiem w stropie i warstwach podłogi trzeba uwzględnić podejście kanalizacyjne, czyli miejsce na syfon o odpowiedniej przepustowości i rurę kanalizacyjną ułożoną z odpowiednim spadkiem. W podłodze przy syfonie montuje się odpływ liniowy lub punktowy. Jego powierzchnia powinna licować się z materiałem wykańczającym dno natrysku.

Kessel

Kessel

Rodzajów odpływów jest niezwykle dużo. Liniowe mają kształt wydłużonego prostokąta. Można go umieścić w dowolnym miejscu natrysku (blisko ściany, przy ścianie, w narożach), ale producenci zalecają montaż przy wejściu do kabiny. To pozwala oddzielić strefę suchą łazienki od mokrej. Odpływ punktowy to kwadrat, koło lub trójkąt, instalowany na środku kabiny lub w jednym z jej rogów. Aby odpływy wyglądały estetycznie, jedynym ich widocznym elementem są osłony (zwane też rusztem). Większość z nich jest wykonana ze stali nierdzewnej (polerowanej lub szczotkowanej), ale są też i takie z bezpiecznego szkła lub kamienia.

Są ruszty podświetlane diodami LED uruchamianymi automatycznie przy kontakcie z wodą) i takie, w które można wkleić płytki ceramiczne (wtedy widać tylko obrys odpływu).

ACO

ACO

Oprócz odpływów podłogowych na rynku są także odpływy ścienne. Montuje się je tuż przy podłodze do osadzonego w ścianie specjalnego stelaża podtynkowego. Podobnie jak przy odpływach podłogowych woda jest odprowadzana przez szczelinę zakrytą płytką maskującą.

Kabina bez brodzika wymaga podłogi ze spadkiem w kierunku odpływu. Przy odpływach liniowych wystarczy nachylenie z jednej strony, przy punktowych – niezbędne jest z czterech stron. Dzięki temu proste jest ułożenie płytek w taki sposób, aby zapewnić spływ wody w odpowiednią stronę. Nieprawidłowe wykonanie spadku posadzki może skutkować rozlewaniem się wody poza obszar prysznica. Zanim zostaną ułożone płytki ceramiczne warstwy podłogi (i ścian) pod natryskiem i w jego pobliżu należy zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową. Może to być zarówno papa, folia, masa wodoszczelna ze specjalnymi taśmami uszczelniającymi.

Bezpieczną kąpiel pod natryskiem zapewnimy sobie wykładając jego dno płytkami antypoślizgowymi. Spoiny najlepiej wypełnić elastyczną fugą wodoodporną. Należy je regularnie czyścić, aby nie uległy przebarwieniu. Jeśli to zaniedbamy, podłoga w natrysku będzie wyglądała inaczej niż w pozostałej części łazienki.

ACO

ACO

Tece

Tece

Viega

Viega

kabina_bez_brodzika_viega_4

Viega

Viega

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
2 komentarze
  • Leszek 28 stycznia 2019

    a gdzie można kupić takie systemy ze słupkiem i dłuższą szybą?

    • IdeaDomu 29 stycznia 2019

      Obecnie oferta jest bardzo szeroka w sklepach z wyposażeniem łazienek lub on-line

DODAJ KOMENTARZ