Home / Ogrody  / Jak zadbać o przydomowe drewno w ogrodzie?

Jak zadbać o przydomowe drewno w ogrodzie?

Spread the love

Dlaczego kochamy drewno? Odpowiedzi są różne i często bardzo indywidualne. Architekci i projektanci uwielbiają je za szlachetność, naturalny wymiar i wyjątkową plastyczność. Użytkownicy często podkreślają ponadczasowość drewnianych rozwiązań, poczucie bliskości z naturą oraz spokój, jaki płynie z bezpośredniego kontaktu z organiczną powierzchnią.

Miłość do drewna bywa niestety dość trudna, gdyż jest to bardzo wymagający partner, który domaga się troski i uwagi. Potrafi się jednak odwdzięczyć niepowtarzalnym pięknem zaklętym w rozmaitych aranżacjach. 

Drewniane pergole, ogrodzenia, altany ogrodowe to często powód do dumy dla ich właścicieli. Wyjątek stanowią Ci, którzy nie zadbali o ich odpowiednią pielęgnację zapominając, iż wytrzymałość  drewnianych powierzchni jest narażona na zmienne działanie warunków atmosferycznych i poddawana próbie przez okrągły rok.

Temperatura powietrza a drewno

Znaczne wahania temperatury oraz panująca w powietrzu wilgoć tak charakterystyczne dla początków i końcówki zimy, a przy dzisiejszych anomaliach pogodowych występujące późną wiosną lub wczesną jesienią, wystawiają strukturę drewna na niemałą próbę.

Uszkodzenia powstają głównie pod wpływem kontaktu z wodą, gdy zamarzające wewnątrz drobinki wywołują pękanie, wyginanie, a nawet trwałe odkształcanie się drewna.

Naturalnemu surowcowi nie służy również nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, która jest główną przyczyną szarzenia i blaknięcia kolorów.

Wszystko to sprawia, że zachwycające do tej pory elementy małej architektury zamiast idealnie dopełniać naszą aranżację, stają się uporczywą rysą na pieczołowicie przygotowanym projekcie strefy wokół domu.Na szczęście ciepłe miesiące i wakacyjna atmosfera sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi w ogrodzie. Jeśli jeszcze nie zadbaliśmy o drewnianą architekturę po zimie, nie ma co tego odkładać na później.

Co kraj to… inne warunki atmosferyczne

Klimat panujący w Polsce potrafi dać drewnu „w kość”. Wahania temperatur, okresy wzmożonego nasłonecznienia, czy duża wilgotność powietrza narażają je na zmiany objętościowe, powstawanie mikroszczelin i biokorozje, a stąd już tylko krok od kosztownego remontu i wymiany poszczególnych elementów na nowe. Nie musi tak być. Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu.

– Szukając rozwiązania, które ochroni drewno, a jednocześnie zachowuje jego naturalną barwę, warto postawić na Lazurę ochronną Współczesną Polski Klimat. Produkt zawiera multi filtry UV zapewniające ochronę przed wysychaniem i szarzeniem na skutek ekspozycji na promienie słoneczne. Wytwarzana przez niego powłoka jest wodoodporna (deszcz nie wnika w głąb drewna) i mrozoodporna  (nie pęka w przypadku wystąpienia niskich temperatur). Dodatkowo, elastyczne warstwy osłonowe pozwalają drewnu oddychać, jest więc ono solidnie zabezpieczone przed trudnymi warunkami pogodowymi nawiedzającymi nasz region. – komentuje ekspert V33

Źródło: V33

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ