Home / Ogrody  / Jak zaaranżować schody w śródziemnomorskim stylu?

Jak zaaranżować schody w śródziemnomorskim stylu?

Spread the love

Schody to jeden z ważniejszych elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ich użycie w projekcie ogrodu może sprawić, że będzie on niebanalną i niezwykle interesującą przestrzenią, a przy okazji stanie się bardziej funkcjonalny.

Schody są obecne w architekturze już od starożytności. Istotną rolę odgrywały one w antycznej Grecji i Rzymie, gdzie umieszczane przed wejściem do świątyń podwyższały optycznie budowle, a także podnosiły ich rangę.

Od dawna są one również nieodłącznym elementem śródziemnomorskiej architektury ogrodowej. Dowodem na to są ogrody przy licznych rezydencjach władców Hiszpanii czy Włoch, gdzie z ich pomocą wyróżniano najważniejsze punkty w aranżacji przestrzeni. Schody nie są jednak tylko i wyłącznie domeną architektury pałacowej. Z powodzeniem stosowano je także w przydomowych ogrodach w basenie Morza Śródziemnego.

Schody w stylu śródziemnomorskim

Jeśli zatem marzycie o zaaranżowaniu przydomowej przestrzeni w stylu śródziemnomorskim, to są one jej nieodzownym elementem składowym. Ich kolorystka powinna być przy tym spójna z resztą założenia. Barwami pasującymi do tego stylu są wszelkie odcienie pomarańczy, czerwieni, żółci, brązu i ochry.

Polbruk

Dlatego do ogrodów w klimacie śródziemnomorskim świetnie będą pasować schody Polbruk Grando, które występują w kolorach latte (biało-jasno-piaskowy) i hawaii (brązowo-pomarańczowy). Zwłaszcza, że posiadają one fakturę (łamana lub gładka) i wygląd, który nawiązuje do naturalnych materiałów stosowanych w basenie Morza Śródziemnego, takich jak kamień, granit czy marmur. W tej stylistyce doskonale sprawdzą się też schody Lira będące połączeniem trwałości i odporności betonu z wyglądem naturalnego drewna. Faktura stopnia Lira doskonale odwzorowuje wszystko to, co jest w drewnie najpiękniejsze, czyli słoje i sęki oraz naturalny kolor drewnianych desek.

Schody w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim powinny wyróżniać przestrzenie szczególnie istotne. Dla „południowców”, rodzinnych i otwartych na spotkania towarzyskie, takim miejscem jest taras. Zastosowanie przed nim schodów spowoduje jego wizualne wyróżnienie. Użyjemy ich również w celu zniwelowania różnic w wysokości terenu.

Powstały w ten sposób ciąg pieszy możemy obudować murkami. Po pierwsze dlatego, że jest to niezwykle często występujący w architekturze śródziemnomorskiej element aranżacji przestrzeni. Po drugie, ze względów czysto praktycznych, gdyż zapobiegnie to ruchom ziemi i jej osypywaniu. Jeśli zdecydujemy się na stopnie schodowe Grando, to naturalnym uzupełnieniem kompozycji będzie murek o tej samej nazwie.

Polbruk

Stopnie schodowe Polbruk Grando i Lira to elementy, których użycie warto rozważyć przy projektowaniu ogrodu w stylu śródziemnomorskim nie tylko ze względu na kolorystykę i wygląd. Ich atutem jest również możliwość ich układania w większe lub mniejsze kompozycje.

Źródło: Polbruk S.A.

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Geg13 1 stycznia 2020

    Sporo informacji o planowaniu, projektowaniu i wykonaniu – a wreszcie o pielęgnacji elementów przestrzeni przydomowej – można znaleźć w Poradniku na stronie Buszremu. Są też materiały o schodach terenowych.

DODAJ KOMENTARZ