Home / Idea domu  / Jak wybrać architekta?

Jak wybrać architekta?

Spread the love

Planując budowę chcemy, aby dom spełniał nasze oczekiwania oraz odpowiadał naszym potrzebom i… gustowi. Dlatego wybór architekta jest jedną z pierwszych, najważniejszych decyzji.

Bez udziału architekta nie da się zbudować domu. Jest on autorem projektu, więc jest jedną z pierwszych osób, do której się zwracamy przed rozpoczęciem budowy. Decyzja o wyborze konkretnego architekta wydaje się być sprawą prostą. Najczęściej jest to projektant sprawdzony i polecany przez rodzinę, sąsiadów lub znajomych.

Antero Tenhunen

Antero Tenhunen

Innym sposobem poszukiwań architekta jest przeglądanie prezentacji zrealizowanych domów na portalach architektonicznych, stronach internetowych architektów i w kolorowej prasie. Najlepiej byłoby, gdyby udało się je także zobaczyć w rzeczywistości. Ta droga przygotuje nas do rozmowy z architektem – wiemy, jaki styl architektoniczny nam się podoba, czego potrzebujemy, a co zupełnie nam nie odpowiada.

Dobrze się spotkać z architektem i na takie spotkanie warto również przynieść dokumenty dotyczące działki, na której ma stanąć dom (mapę geodezyjną i decyzję o warunkach zabudowy lub plan miejscowy). Podczas wizyty u architekta sprecyzowane zostaną nasze oczekiwania dotyczące bryły domu, jego wielkości oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń. Na ostateczną wersję takiego indywidualnego projektu trzeba będzie poczekać. Dlatego należy zamówić go odpowiednio wcześniej. Na pewno jednak najlepiej zostaną  w nim wykorzystane zalety usytuowania działki, a rozwiązania funkcjonalne, estetyczne i technologiczne będą indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb. Architekt może również angażować się w proces budowy, prowadząc nadzór autorski. Będzie naszym doradcą i dopilnuje, aby prace były prowadzone zgodnie z projektem, z prawem budowlanym i przepisami. Nadzór autorski dotyczy całości projektu, nie tylko architektury.

Koszt wykonania projektu indywidualnego zależy od renomy architekta, a także wielkości domu i stopnia skomplikowania jego architektury. Niektórzy architekci podają cenę projektu w przeliczeniu za 1 m2 – wynosi on 50-100 zł/m2 bez planu zagospodarowania działki i projektu instalacji. Bywa też, że koszt projektu jest podawany  procentowo – średnio jest to 2-5% szacunkowej wartości całej inwestycji. Za to mamy oryginalny, „szyty na miaręprojekt domu, bez konieczności wprowadzania dodatkowych kosztownych poprawek i z kompletem niezbędnej dokumentacji budowlanej (z detalami i rozprowadzeniem instalacji).

Po budowie domu zostanie nam jakże przyjemne urządzanie wnętrz…

Antero Tenhunen

Antero Tenhunen

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
7 komentarzy
 • Seweryn 17 lipca 2016

  Ja szukałem architekta pół roku. Pytałem znajomych, ale w sumie żaden nie polecał nikogo w 100%, przejrzałem fora od a do z, gdzie buło mnóstwo… kryptoreklamy. oglądałem realizacje, portfolia i wyłoniłem 3 firmy ostatecznie. To co mnie przekonało do wyboru Iwony Terczyńskiej i firmy Terczyńska Design to pierwsza rozmowa. To była jedyna kobieta która znała sie na rzeczy, rozmawiała konkretnie, rzucała przykładami, zadawała mnóstwo pytań, a na każde moje miała odpowiedź. Jeszcze nie wszystko jest gotowe, bo trochę brak funduszy, ale jesteśmy bardzo zadowoleni.

 • Beata 12 sierpnia 2016

  Ja z kolei jestem mieszkanką Warszawy i prawdziwą zmorą były ceny tutajszych architektów… 30 – 25 tys. za projekt, jak dostawałam takie wyceny to mi się włos na głowie jeżył! Znalazłam jednak architekta, który spełnił moje oczekiwania zarówno finansowe jak i estetyczne – ARCHPLAN Piotr Kruszewski. Generalnie polecam szukanie architekta spoza naszej pięknej stolicy ta sama jakośc a ceny dużo niższe.

 • EwaJaworczyk 12 września 2016

  W tamtym roku z mężem skorzystaliśmy z pomocy architekta zarówno przy projekcie domu, jak i korzystaliśmy z jego doradztwa w zakresie projektu wnętrza. Jak najbardziej polecam http://baar.pl/

 • Iga 9 lutego 2017

  Nie da się ukryć architektów na rynku jest sporo. ale nie każdy ma kompetencje i dar do projektowania wnętrz. Ja szukałam architekta przez internet, głównie oglądałam strony internetowe, blogi i czytałam opinie w mediach społecznościowych. Strona http://www.miskiewiczdesign.pl mnie zaintrygowała, na zdjęciach były pomysłowe aranżacje. Zdecydowałam się na współpracę z panią Miśkiewicz i nie żałuję podjętej decyzji. Mam sypialnie marzeń z wielkim łożem, syn ma łóżko w kształcie samochodu, a mąż funkcjonalna kuchnię do gotowania.

 • Zbyszek 10 marca 2017

  Projektujemy z pasją indywidualne i energooszczędne domy jednorodzinne, zapraszamy do kontaktu i na spotkanie do naszego biura: http://www.inostudio.pl

 • Paula 26 września 2017

  Sama niedawno szukałam architekta, który pomógłby mi zaaranżować wnętrza w moim domu i wcale nie było to tak proste jak myślałam. Po przejrzeniu dziesiątek stron i portfolio wybór stanął na pracowni Rama Rama. Ich nowoczesny styl bardzo mi podpasował i świetnie sprawdził się w moim domu. Każdy kto mnie teraz odwiedza jest zachwycony, a dom wygląda jak z katalogu.

 • Arek 30 sierpnia 2018

  A ja polecam architektów z Gliwic: http://modero.com.pl/architekci/

DODAJ KOMENTARZ