Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne zapewni nie tylko bezpieczne poruszanie się po posesji wieczorową porą, ale także może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Światła potrzebują furtki wejściowe i bramy garażowe, podjazdy i tarasy, altany ogrodowe i oczka wodne. Oświetlić można także elewację budynku, podkreślając jej ciekawą, wartą uwagi fakturę.
Otoczenie każdego budynku jest inne, dlatego też to, co sprawdza się na posesji u sąsiada nie koniecznie będzie idealnym rozwiązaniem dla naszego tarasu, ogrodu, podjazdu. Przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego warto zatem kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim specyfikę poszczególnych stref. W przestrzeni zewnętrznej będą to takie miejsca, jak wejście na posesję i wejście do domu, ścieżki i drogi prowadzące wokół domu, podjazdy, do garażu, tarasy. Ważny jest także styl, w jakim utrzymany jest dom i przylegający do niego ogród, ponieważ oprawy oświetleniowe powinny się harmonijnie komponować z całością.

AresLigting
Pod uwagę należy wziąć również sposób rozpraszania światła. Lampy halogenowe dają światło, które wyostrza kontury i podkreśla fakturę budynku. Zastosowanie rozpraszających kloszy oraz osłon tworzy rozmyte cienie oraz uwypukla kolorystykę obiektów, na które jest skierowane.
Co na wejście?
Furtka wejściowa oraz drogi prowadzące do domu są tymi elementami, które nie wymagają tego, aby zainstalowane tam światło charakteryzowało się dużym natężeniem. Dobrym rozwiązaniem będą zatem oprawy gruntowe lub słupkowe z kloszami rozpraszającymi. Oświetlenie o większym natężeniu powinno się znaleźć za to przy drzwiach wejściowych do domu oraz przy bramie garażowej. Warto rozważyć zainstalowanie we wspomnianych strefach czujników reagujących na ruch, które automatycznie włączają lub wyłączają źródło oświetlenia. Z kolei czujniki reagujące na natężenie światła naturalnego będą automatycznie regulować natężenie oświetlenia sztucznego w zależności od zmiany natężenia światła słonecznego.

Tràddel
Świetlne iluminacje
Oświetlenie dekoracyjne to dobry sposób na wyeksponowanie małej architektury ogrodowej czy roślinności. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie oświetlenie perspektywicznego – elementy położone bliżej domu są oświetlone słabiej w porównaniu do tych, które znajdują się dalej.
Akcentując światłem rośliny czy dekoracje ogrodowe można zastosować oprawy gruntowe lub zdecydować się na oprawy reflektorowe, które dla zwielokrotnienia efektu warto skierować ku górze oświetlanego obiektu.
Przy oczkach wodnych, jeżeli zamierzamy oświetlić je od wewnątrz, co jest efektownym rozwiązaniem w przypadku małych zbiorników wodnych, warto zdecydować się na wodoodporne oprawy o obniżonym napięciu. Z kolei przy dużych zbiornikach sprawdzi się oświetlenie zewnętrzne.

AresLighting
Ciekawie prezentują się również oświetlone budynki. Te nowoczesne zyskają na estetyce jeżeli ich bryła zostanie doświetlona punktowo, strumieniem światła skierowanym bezpośrednio na elewację. Można również zastosować oprawę rozprowadzającą światło w pionie. Zyskamy nie tylko ciekawy efekt, ale i optyczne powiększenie obiektu.
Więcej na ideadomu.pl