Światło ułatwia swobodne poruszanie się po zapadnięciu zmroku oraz wykonywanie wszelkich czynności, podkreśla urodę wnętrza i uwydatnia efektowne elementy wystroju. Może również wprowadzać w dobry nastrój lub przeciwnie – drażnić, a nawet przygnębiać. Najlepiej zastosować kilka źródeł światła, tak by w zależności od sytuacji i potrzeb móc swobodnie regulować jego intensywność.
Jak dobrać oświetlenie w różnych pomieszczeniach? Jest ono ważne w pokoju dziennym, w którym wypoczywamy, oglądamy telewizję, jemy, czytamy, a nieraz i pracujemy. Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego oświetlenia.
Światło górne na suficie – zazwyczaj jest to powieszona w centralnym punkcie lampa w miarę równomiernie oświetlająca cały pokój. Ostatnio, zwłaszcza w oszczędnie zaaranżowanych wnętrzach, zamiast jednego wieloramiennego żyrandola stosuje się dwie-trzy lampy rozmieszczone symetrycznie.
Lampę możemy powiesić też w kąciku jadalnym (oświetlenie stołu jest niezbędne). Powinna wisieć na takiej wysokości, by dobrze oświetlała blat i znajdujące się na nim przedmioty, a nie raziła w oczy osób jedzących posiłek.
Koniecznym uzupełnieniem oświetlenia ogólnego jest punktowe – idealne do czytania czy oglądania telewizji oraz tworzące nastrój. Zapewnią je umieszczone na stolikach lampy stołowe, a przy fotelach czy sofach – lampy podłogowe, które emitują światło jasne, dość mocne, nakierowane w wybrane miejsce.
Przy wyborze, pamiętajmy, że wszystkie lampy zastosowane w jednym pomieszczeniu nie muszą pochodzić z jednej serii wzorniczej. Coś jednak powinno je łączyć – najlepiej, aby był to styl!
Więcej inspiracji http://ideadomu.pl/wnetrza/