Jak budować ekologicznie? Rewolucyjna polska technologia!
W dobie zmian klimatycznych dziejących się praktycznie na naszych oczach, świat coraz bardziej jest świadomy tego, że ekologię trzeba wdrażać w każdej dziedzinie życia – od prostego sortowania śmieci po ekologiczne środki do budowy domów. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą firmy System 3E oraz DOM 3E. Pierwsza ze swoim rewolucyjnym rozwiązaniem bezspoinowego stawiania ścian z elementów perlitowych, a druga z usługą kompleksowej budowy ekologicznych domów.
Rewolucja na miarę lampy Łukasiewicza
W wielu momentach życia liczy się czas. Zwykle jest go zbyt mało, dlatego lampa naftowa polskiego aptekarza pozwoliła przeprowadzać operacje chirurgiczne również w nocy. Czas też liczy się na placu budowy. Jak już przebrniemy przez wszystkie aspekty prawne, przychodzi trudny wybór projektu architektonicznego, szukanie najlepszych technologii i planowanie. Wybór materiałów jest najważniejszy, ponieważ dom ma służyć przez wiele lat, jeśli nie na całe życie.
Tak jak Ignacy Łukasiewicz, tak zespół System 3E, bardzo długo pracował i nadal pracuje nad swoim wynalazkiem. Materiał, który wykorzystuje System 3E, to perlit. Ta naturalna, wulkaniczna skała, która poddana odpowiedniej obróbce zyskuje wysokie parametry techniczne. Dzięki wytężonej pracy zespołu badawczego, udało się stworzyć autorską mieszankę perlitu i spoiw mineralnych, z której wytwarzane są Elementy 3E.
A dzięki ich unikalnemu kształtowi, elementy łączą się ze sobą bez zaprawy czy kleju, metoda potoczne zwana Klik-Klik, pozwala na postawienie 1 m2ściany w zaledwie 4,5 minuty. Tym samym ściany budynku o powierzchni ok. 150m2 stawiamy w ciągu jednego dnia, a nie dwóch tygodni jak w przypadku tradycyjnych technologii.
Co zyskuje inwestor poza czasem?
Perlit jest bardzo wdzięcznym materiałem, ponieważ dzięki jego specyficznym właściwościom możemy zaoszczędzić również na produktach używanych przy tradycyjnych metodach budowania. Dzięki bezspoinowej metodzie łączenia, bardzo ograniczamy zużycie wody na budowie. Bloki łączą się w sposób bezspoinowy, czyli ekipa nie musi rozwadniać zaprawy, inwestor nie ponosi kosztów jej zakupu, a jeśli w ogóle, to w sposób bardzo ograniczony. Kolejną zaletą, wynikającą z użycia Elementów 3E i sposobu ich łączenia, jest możliwość nieprzerywania budowy na czas zimy.
– Tworząc System 3E i DOM 3E bardzo dokładnie obserwowaliśmy rynek budowlany. Po tej głębokiej analizie byłem w szoku, że inwestorzy, mimo oczywistych wad tradycyjnych metod budowania, są tak bardzo do nich przywiązani. W ostatnich latach cena styropianu wzrosła o ponad 70%, co przy planie budowy rozłożonej na ponad rok, może istotnie zwiększyć jej koszty. Tu perlit ma istotną przewagę – jego właściwości termoizolacyjne sprawiają, że ścian wybudowanych w naszej technologii nie trzeba go docieplać, wystarczy je otynkować. Naszym celem, było stworzenie idealnej metody i materiału do szybkiego budowania ekologicznych domów – opowiada Dariusz Lewandowski, Prezes Zarządu w System 3E i DOM 3E
Dom przede wszystkim musi być ciepły zimą i chłodny latem, dlatego należy podkreślić ponad przeciętne właściwości termoizolacyjne perlitu. Współczynnik przenikania ciepła przez jednowarstwowe ściany wzniesione w technologii System 3E wynosi U = 0,198 W/m2K, spełniając wszelkie polskie i europejskie normy.
Oprócz oczywistych oszczędności finansowych, brak konieczności docieplenia niesie ze sobą jeszcze jedno – bardzo ważne – udogodnienie. Ściany 3E, umożliwiają migrację pary wodnej na zewnątrz domu. Ściany wzniesione w tradycyjnej metodzie nie mają takich możliwości. Styropian jako produkt ropopochodny, skutecznie blokuje parę wodną, powodując wilgoć w domu. Co może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni wewnątrz ścian.
Ściany wybudowane w System 3E zabezpieczają mieszkańców także przed uciążliwymi hałasami – ich parametr izolacji akustycznej to Rw = 45 dB.
Dom musi spełniać wszystkie wymogi inwestora w tym bezpieczeństwa, tu na pierwszy plan wychodzi fakt, że ściany wykonane z w technologii System 3E charakteryzują się bardzo wysoką ognioodpornością. Ich klasyfikacja to REI 240 +M, oznacza to czas, w którym ściany nośne, stanowiące przegrodę oddzielającą wnętrze rozgrzanego pieca (ok. 1200°C), zachowują swoją nośność (R), szczelność (E) i izolacyjność ogniową (I). Ściana wykonana z perlitu, z powodzeniem wytrzymała czterogodzinny test pożarowy.
Korzystając z technologii System 3E nie musimy się obwiać różnic w technologii. Ściany wzniesione w System 3E współpracują z każdym rozwiązaniem technicznym dotyczącym fundamentów, więźb dachowych czy nadproży.
Co z inwestorami, którzy nie mają styczności budownictwem? Czy oni również mogą zbudować dom w technologii System 3E?
Takim inwestorom przychodzi z pomocą siostrzana spółka System 3E – DOM 3E. Tu inwestorzy będą pod opieką profesjonalistów przez cały okres trwania budowy. Architekci z międzynarodowym doświadczeniem doradzą w kwestii wyboru projektu, tak aby spełniał on wszystkie potrzeby domowników. A doradcy techniczni poinstruują, jakie należy wykonać kroki prawne oraz jak uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia. Po zakończeniu tego procesu, profesjonalna ekipa budowlana zapewni transport potrzebnych materiałów, wszystkie narzędzia i postawi dom od fundamentów po dach.
Największą zaletą współpracy ze spółką DOM 3E jest jej uniwersalność. Inwestor może skorzystać z licznych gotowych projektów domów o pow. od 35m2 aż do ponad 250m3.
Jeśli projekty nie spotkają się z jego uznaniem, architekci spółki chętnie zaadaptują dowolny wybrany projekt domu, do budowy w technologii System 3E. Jedynym ograniczeniem jest tylko budżet, ale i na to znajdzie się rada, ponieważ DOM 3E od niedawna współpracuje z Bankiem Ochrony Środowiska. Bank przygotował preferencyjne warunki kredytu hipotecznego dla klientów wybierających proekologiczne budownictwo.
Inwestycja w duchu 3E
System 3E to materiał w pełni ekologiczny, energooszczędny i ekonomiczny. Inwestor nie musi planować skomplikowanego harmonogramu prac dostosowanego do osobnych ekip – czas spajania ścian czy osobna ekipa docieplająca budynek przestają być problemem.
Do tej innowacyjnej metody przekonuje się coraz więcej inwestorów, nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Holandii czy Szwecji. Jest to jednocześnie dowodem na to, że perlit jako materiał budowlany sprawdza się w każdych warunkach klimatycznych.
W dobie rosnących stóp procentowych, wysokiej inflacji oraz coraz wyższych cen materiałów budowlanych, zwłaszcza izolacyjnych, budowa w technologii System 3E jest bezpiecznym, ekologicznym i sprawdzonym rozwiązaniem.
Tomasz Korowczyk
PR Manager w spółkach DOM 3E i System 3E, gdzie odpowiada za kontakty z mediami, kształtowanie polityki komunikacyjnej oraz realizowanie strategii wizerunkowej. Ukończył Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Łódzkim. Jest także absolwentem kursu London School of Public Relations. Doświadczenie zawodowe zdobywał w redakcji Super Expressu, w wydziale Promocji Urzędu Miasta Łodzi oraz przy komunikacji największej inwestycji kolejowo-samorządowej – budowie Nowego Dworca Łódź Fabryczna. Przez ostatnie 6 lat, był zawodowo związany z Grupą Tubądzin, gdzie m.in. pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz odpowiadał relacje z influencerami