Home / Wnętrza  / Łazienki  / Funkcjonalna łazienka z charakterem

Funkcjonalna łazienka z charakterem

Spread the love

Łazienka dawno przestała być miejscem służącym wyłącznie utrzymywaniu higieny. Dzisiaj, to coraz częściej miejsce relaksu, tropikalnej podróży, medytacji zen, skandynawskiej opowieści czy sportowej rehabilitacji. W łazience rozciągamy się, rolujemy masażerami, pilingujemy czy zapalamy zapachowe świece. Przestrzeń ta odzwierciedla coraz szersze potrzeby domowników, warto więc podejść do projektu kreatywnie i z dużą uwagą, dokładnie dobrać każdy element, dbając o to, aby stworzyć harmonijne wnętrze, pełne naturalnych materiałów, ergonomiczne, dobrze oświetlone i sprzyjające utrzymaniu porządku.

Łazienka to jedno z takich pomieszczeń, które musi być doskonale dopasowane do rytmu życia, przyzwyczajeń i upodobań domowników. Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna i praktyczna łazienka pomoże z energią rozpocząć nowy dzień oraz umożliwi oddanie się błogiemu relaksowi w wolnej chwili.

Kulczyński Architekt

Podział na strefy

Projekt łazienki, tak jak każdego innego pomieszczenia w domu, należy rozpocząć od zaplanowania układu funkcjonalnego. Dlatego warto podzielić łazienkę na strefy i zastanowić się, co w każdej z nich jest niezbędne. Pierwszą taką strefą jest wanna lub kabina prysznicowa (ewentualnie i jedno, i drugie, jeśli metraż na to pozwala), drugą – umywalka i przestrzeń wokół niej, natomiast trzecią – toaleta. Podstawa to zapewnienie wygodnego dostępu do każdej ze stref oraz zaplanowanie w nich miejsca do przechowywania niezbędnych akcesoriów. Przy wannie i kabinie prysznicowej powinny znaleźć się wygodne półki lub wnęki na kosmetyki, a także, w zasięgu ręki, wieszak na ręczniki. Przy umywalce warto zaplanować zamknięte szafki i szuflady na kosmetyki i przybory do pielęgnacji. Warto zadbać o to, aby każdy z domowników miał swoją półkę lub przegródkę w szufladzie. – Aby uniknąć wrażenia bałaganu polecam szafki podumywalkowe z szufladami o pełnym wysuwie i zróżnicowanej głębokości. To doskonałe miejsce zarówno na przechowywanie drobnych kosmetyków, jak i większych akcesoriów, takich jak suszarka do włosów czy maszynka do golenia. Z kolei nad umywalką świetnie sprawdzają się płytkie szafki (o głębokości 15-20 cm). Zmieszczą się w nich drobne kosmetyki, szczoteczki do zębów itp. W takiej zabudowie można też gniazdko, do którego podłączymy np. bazę do szczoteczek elektrycznych – mówi arch. wnętrz Joanna Kulczyńska-Dołowy z pracowni Kulczyński Architekt. Z kolei okolice toalety to najlepsze miejsce do przechowywania środków czystości – tu najlepiej sprawdza się pojemna szafa, np. nad zabudowanym stelażem wc.

Odpowiednie oświetlenie

Niezwykle istotnym elementem w łazience jest światło w każdej ze stref. Najważniejsze jest to przy lustrze, dobrze oświetlające twarz z każdej strony, tak aby nie tworzyły się na niej cienie. Lampę można zainstalować nad lustrem (ale nie za wysoko!) lub symetrycznie po jego bokach. – Preferuję to drugie rozwiązanie lub wokół całego lustra montuję oświetlenie
LED-owe w postaci zamaskowanej listwy lub taśmy. Wybieram źródła światła o neutralnej barwie 3000 Kelwinów. Do wykonywania makijażu lepsze jest nieco mocniejsze oświetlenie, o barwie 4000 Kelwinów, dobrze oddające kolory i nie zmieniające ich, dlatego polecam praktyczne lusterko ze zintegrowaną lampą. Wygodne i praktyczne są modele na ruchomym ramieniu – po pierwsze można je ustawić pod odpowiednim kątem, po drugie, kiedy nie są używane, przylegają do ściany i nie zakłócają przestrzeni
– radzi Joanna Kulczyńska. Górne źródło światła w łazience powinno być na tyle jasne, aby dokładnie oświetlać całe wnętrze, np. w trakcie sprzątania. Warto zdecydować się na oprawy ukrywające żarówki i przyjemnie rozpraszające światło, które odbija się od ścian, nie świeci bezpośrednio.
Nie zapominajmy o tym, że odpowiednie oświetlenie może podkreślić także walory estetyczne naszej łazienki. – Przeważnie używam naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, lubię także ściany z surowej cegły albo betonu. Dobrze dobrane i umiejscowione oświetlenie pomaga wydobyć ich piękno, podkreślić barwę czy nierówną fakturę – opowiada architektka. Warto również pomyśleć o dostępie światła dziennego do łazienki – świetnym rozwiązaniem, jeśli istnieje taka możliwość, jest świetlik w suficie, który sprawia, że do pomieszczenia dociera naturalne światło z zewnątrz, a jednocześnie nie zabiera przestrzeni na ścianach.

Wygodnie i pięknie

Dobrze zaprojektowana łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też atrakcyjna wizualnie, stylem nawiązująca do całego mieszkania czy domu. Wybierając materiały wykończeniowe należy wziąć pod uwagę, że będą one narażone na działanie wilgoci czy wysokiej temperatury, dlatego nie oszczędzajmy na ich jakości. Zwłaszcza że jest to pomieszczenie, w którym remont czy zmiana aranżacji są dość pracochłonne. W łazienkach świetnie sprawdzają się naturalny kamień, wielkoformatowe spieki oraz drewno (gatunki egzotyczne lub rodzime, odpowiednio zabezpieczone), wysokogatunkowa ceramika o prostych formach. – Nie bójmy się rozwiązań, które stosujemy w pozostałych pomieszczeniach, takich jak np. odsłonięcie starej cegły w mieszkaniu w kamienicy czy użycie wzorzystej tapety. Wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć lub – w przypadku tapety – wybrać taką przeznaczoną właśnie do łazienki – przekonuje Joanna Kulczyńska. – To wnętrze, tak jak cały dom, ma oddawać nasz indywidualny charakter i styl. Zdarzyło mi się na życzenie inwestora zaprojektować w łazience specjalne miejsce na kubełek do chłodzenia szampana obok wanny, takie nieoczywiste akcenty lubię najbardziej – dodaje.

Pamiętajmy, że łazienka to miejsce przeznaczone do relaksu, dlatego sprawdzą się w niej naturalne materiały i stonowana kolorystyka. Odrobinę wzorniczego szaleństwa, np. bardzo kolorowe płytki, nietypowe formy czy wzory możemy zastosować w rzadziej używanej łazience gościnnej.

Źródło: Kulczyński Architekt

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ