Home / Idea domu  / Francis Kéré z Nagrodą Pritzkera 2022

Francis Kéré z Nagrodą Pritzkera 2022

Francis Kéré
Spread the love

Najważniejsze wyróżnienie w świecie architektury przyznano Francisowi Kéré, urodzonemu w 1965 roku w Gando w Burkina Faso, a mieszkającemu w Berlinie, architektowi, pedagogowi i działaczowi społecznemu. Werdykt jury 15 marca 2022 roku ogłosił sam Tom Pritzker, prezes Fundacji Hyatt i spadkobierca fundatorów nagrody.

Pochodzący z Zachodniej Afryki architekt aktywnie działa na rzecz najuboższych regionów, dotkniętych brakiem odpowiedniej architektury i infrastruktury. Tworzone przez niego szkoły, placówki medyczne, mieszkania pracownicze, budynki użyteczności publicznej oraz przestrzenie integracyjne powstają w duchu przemyślanego wykorzystania lokalnych materiałów, a także angażują w prowadzone prace miejscową społeczność.– Mam nadzieję, że zmienię paradygmat, że przekonam ludzi do podejmowania ryzyka w imię realizacji marzeń – mówił Kéré, 51. laureat Nagrody Pritzkera. – Każdy zasługuje na jakość, każdy zasługuje na komfort i każdy zasługuje na luksus. Jesteśmy ze sobą powiązani, biedni i bogaci, a obawy związane z klimatem, demokracją i niedoborem dotyczą nas wszystkich.

Wiele projektów autorstwa Kéré znajdziemy w Afryce, w krajach takich jak Republika Beninu, Burkino Faso, Mali, Togo, Kenia, Mozambik, Togo i Sudan. Stworzone przez niego pawilony i instalacje pojawiły się jednak również w Danii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Architekt od 2005 roku prowadzi w Berlinie pracownię Kéré Architecture, jest również inicjatorem działającej od 1998 roku Fundacji Kéré, która zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na rozwój projektów prowadzonych w jego rodzinnym mieście.

– Działalność Kéré przypomina nam, że architektura powinna się skupiać nie na obiekcie, lecz na celu. Że ważny jest nie produkt, lecz proces – podkreśla jury konkursu. – Jego projekty powstają dla społeczności i dzięki społeczności, z której potrzeb się rodzą.

https://www.youtube.com/embed/kcdQAkIm-kY

Nagroda Pritzkera

Nagroda Pritzkera (Pritzker Architecture Prize) przyznawana jest każdego roku architektom, których projekty wyróżniają się swoim społecznym zaangażowaniem. Laureat otrzymuje 100 tys. dolarów oraz medal wykonany z brązu.

Nagrodę ufundował Jay A. Pritzker (1922–1999) wraz z żoną Cindy w 1979 roku. Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również ze wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.