Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Fornir – designerski następca boazerii

Fornir – designerski następca boazerii

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Materiały prasowe
fornir
Spread the love

Drewno to materiał premium pod każdym względem – technicznie, estetycznie oraz wizerunkowo wprowadza on do pomieszczeń poczucie ciepła, spokoju, a zarazem dyskretnego luksusu i elegancji. Z powodzeniem dopełnia minimalistyczne i surowe aranżacje, jednocześnie wpasowując się do wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu.

Choć samo drewno nadal stanowi obiekt pożądania, coraz częściej słyszy się o jego nowoczesnym wcieleniu – fornirze i pochodzących od niego płytach fornirowanych. O jego zaletach opowiada Maciej Pawluczuk z JAF Polska, ekspert w dziedzinie oklein.

Od dekad drewno królowało we wnętrzach polskich domów – głównie pod postacią boazerii. Dziś ten charakterystyczny element dekoracyjny został zastąpiony przez designerski fornir. Będąc nieprzerwanie obiektem aranżacyjnego pożądania, drewno w postaci forniru oraz pochodzących od niego płyt fornirowanych zyskało unowocześnioną formę, wpasowującą się w aktualne trendy projektowania wnętrz.

– Fornir to okleina pochodzenia naturalnego posiadająca charakterystyczny dla drewna deseń, którego nie da się odwzorować za pomocą folii lub laminatu. Forniry, czyli cienkie płaty drewna, są pozbawione naturalnych niedoskonałości i cechują się znakomitymi parametrami technicznymi. Będąc bardzo plastycznymi w obróbce, materiały te nadają się także do płaszczyzn zaokrąglonych, swobodnie dopasowując je do drewnianych mebli lub podłogi. Forniry, na przykład te z kolekcji JAF Polska, oferują oryginalny rysunek, dotyk i klimat żywego drewna w szerokiej gamie gatunków oraz odcieni, które dają się łączyć ze sobą w większe kompozycje – wyjaśnia Maciej Pawluczuk, ekspert w dziedzinie oklein z JAF Polska.

Taki materiał nie ogranicza nas również szerokością wąskich listewek, a harmonijne połączenie paneli ściennych i podłogowych nie stanowi żadnego problemu – możemy w prostu sposób stworzyć efekt przedłużonej podłogi lub finezyjną obudowę wanny. Jasne drewno optycznie powiększa pomieszczenia, natomiast ciemne odmiany wyglądają ekskluzywnie i majestatycznie. Warto wiedzieć, że drewno nie tylko izoluje termicznie, ale i akustycznie – dodatkowo wyciszając. Drewno na ścianie to również wymarzone pole do popisu dla entuzjastów aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim oraz rustykalnym.

fornir

Doskonały element dekoracyjny

Jeżeli ściany w jednym kolorze to dla nas za mało, warto rozważyć stylowe panele ścienne. Buk, dąb, jesion, olcha, orzech, gatunki egzotyczne – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Panele sprawdzają się jako element dekoracyjny, element działowy lub dwa w jednym. Jest to dobry pomysł na widowiskową ścianę w salonie, jak i tło nowoczesnej sypialni. Płyty fornirowane to kompozyt przeznaczony do ich produkcji, który dostępny jest również w wersji trudnopalnej i odpornej na wilgoć (np. do łazienki). Materiał jest łatwy w obróbce i wdzięczny w wykończeniu, różnorodny oraz absolutnie ponadczasowy.

– Płyty fornirowane to gotowy półfabrykat, którego wierzch został oklejony fornirem. Oprócz niepowtarzalnego wyglądu atutem takiego rozwiązania jest indywidualny charakter wykończenia. Powierzchnię płyt można olejować, bejcować, malować i lakierować. Możemy ją też szlifować, szczotkować, patynować oraz postarzać na różne sposoby – możliwości są nieograniczone. Aranżacja zależy wyłącznie od naszej wizji i nie ma szans, że identyczne usłojenie spotkamy u kogoś innego – mówi ekspert w dziedzinie oklein z JAF Polska.

Płyty fornirowane JAF Polska to optymalne połączenie szlachetnego wyglądu drewna z wszechstronnym zastosowaniem płyt wiórowych czy MDF. Otrzymujemy urzekający rysunek słojów naturalnego pochodzenia, bez potrzeby piłowania ciężkiego drewna litego. Idealne na ścianę, meble lub elementy dekoracyjne. Reszta w naszych rękach lub głowie architekta wnętrz. Jedno jest pewne: nie ma dwóch takich samych fornirów, płyt fornirowanych ani realizacji z ich udziałem.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.