Projektowanie zrównoważonych oraz energetycznie wydajnych domów jednorodzinnych, stanowi znaczny zakres działalności projektowej współczesnych architektów. Oto dobry przykład jednego z takich energooszczędnych domów.
Projekt domu Energo to ekonomiczny projekt o zwartej bryle. Prosta konstrukcja, oszczędność materiałów, wysokie wskaźniki izolacyjności cieplnej, ergonomiczny układ funkcjonalny to cechy charakterystyczne tego domu.
Budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby zoptymalizować straty i zyski energii. Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie – ze względu na zastosowane instalacje techniczne, ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną, która jednocześnie współgra z naturą. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia tak, by szklane przegrody i podcienie w okresach zimowych dawały ciepło, a w okresach letnich nie powodowały przegrzewania wnętrz.
Inwestor bardzo dokładnie określił nie tylko budżet, wymagane powierzchnie poszczególnych pomieszczeń (łącznie 270 m2), ale również sumaryczną powierzchnię przeszkleń, które znacząco generują koszt całej inwestycji. Od strony południowo-zachodniej zaprojektowano wielkoformatowe przeszklenia, natomiast od strony północno-wschodniej powierzchnia okien jest ograniczona po to, aby zmieścić się w założonym bilansie.
Minimalistyczna forma pozwoliła uzyskać energooszczędną, możliwie prostą i niedrogą budowlę, jak również ciekawy i funkcjonalny design, wykorzystujący potencjał widokowy działki.
Źródło: BXBstudio Bogusław Barnaś, www.bxbstudio.com