Home / Budowa  / Elewacje nowoczesnych domów

Elewacje nowoczesnych domów

Spread the love

Elewacje z łączonych materiałów

Elewacje nowoczesnych domów zwracają uwagę oryginalnym połączeniem różnych materiałów. Blacha, płyty laminowane, drewno, cegła nie tylko zabezpieczają wnętrze domu przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, ale także nadają charakter minimalistycznej bryle budynku.

Łączenie materiałów na elewacji

Elewacje stanowią pewnego rodzaju barierę ochronną zabezpieczającą budynek przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Poza względami praktycznymi pełnią także funkcje dekoracyjne. Odpowiednio dobrane materiały pozwalają podkreślić styl architektoniczny bryły, stanowią także nawiązanie do otoczenia. Obok wciąż popularnych tynków i farb elewacyjnych coraz częściej architekci, ale także sami inwestorzy sięgają po materiały alternatywne. Zauważyć można zainteresowanie tradycyjnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień czy cegła. Jednak w nowoczesnych projektach zyskują one zupełnie nowy wyraz. Popularnością cieszy się także beton architektoniczny, który może mieć powierzchnię zarówno gładką, jak i porowatą. Możliwość barwienia na dowolny kolor sprawia, że nie musi on występować wyłącznie w kolorze szarym, ale także w barwie np. intensywnej czerwieni.

Kachet Architects

Elewacje z dodatkiem blachy

Blacha przede wszystkim kojarzy się z budownictwem przemysłowym. Jednak w nowoczesnych, śmiałych projektach zyskuje zupełnie nowe zastosowanie. Produkowane ze stali lub ze stopu cynkowo-tytanowego kasetony lub panele nadają fasadzie oryginalności i idealnie wpisują dom w styl architektury XXI wieku. Znajdują zastosowanie zarówno przy wykończeniu elewacji domów nowo budowanych, jak i poddawanych modernizacji. Elewacje z blachy mogą posłużyć do wykończenia całej fasady. Jednak w domach jednorodzinnych zazwyczaj wykorzystywane są do wykończenia jedynie jej fragmentu, stanowiąc mocny architektoniczny akcent. Blacha idealnie komponuje się z drewnem, kamieniem, ale także tradycyjnym tynkiem elewacyjnym.

Rheinzink

Drewno na elewacji

Drewno to materiał od wieków stosowany do wykończenia elewacji. Sprawia, że dom idealnie wkomponowuje się w otoczenie. We współczesnych projektach domów jednorodzinnych drewno często stosowane jest do zaakcentowania charakterystycznych elementów budynku, choć nie brak również przykładów elewacji w całości wykończonych drewnem. Szeroki wybór gatunków o różnych właściwościach oraz wybarwieniu sprawia, że dopasowanie rozwiązania do indywidualnych wymagań nie sprawia problemu. Do wykończenia elewacji nadają się deski wykonane z modrzewia syberyjskiego, świerku, cedru oraz gatunków egzotycznych: tatajuba, meranti. Jako materiał uniwersalny drewno idealnie łączy się z innymi materiałami wykończeniowymi: szkło, beton, blacha, kamień.

Gardenista

Beton architektoniczny

Beton to materiał, który współczesna architektura upodobała sobie szczególnie. Materiał ten ceniony jest szczególnie za swoją trwałość oraz walory estetyczne. Do wykończenia elewacji stosuje się płyty, zazwyczaj w formie prostokątów o niezbyt dużej grubości. Mocowane do ściany zewnętrznej przy użyciu kleju, kotew lub szyn montażowych pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni bez widocznych łączeń. Płyty betonowe doskonale współgrają z drewnem, szkłem, blachą, nadając budynkowi nowoczesnego, wręcz industrialnego charakteru.

ADI Architecture

Stone Master

Współczesna architektura lubi zabawę kolorami, fakturami, materiałami, w projektach domów często łączy się różne materiały. W jednym projekcie zastosowanie mogą znaleźć klinkier, drewno czy też beton architektoniczny. Drewno ociepli surową bryłę nowoczesnego domu, kamień zaś nada jej szlachetności.

Przemyślanie rozplanowane nie tylko zdobią, ale także wyznaczają granicę poszczególnych kondygnacji.

Więcej inspiracji ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ