Dwuspadowy dom z miedzianą elewacją
Las nad jeziorem na obrzeżach Aarhus w Danii jest tłem dla tego pokrytego miedzią domu pisarza zaprojektowanego przez biuro architektury i krajobrazu Sleth.

Dom z miejscem do pracy
W obecnym czasie dom stał się pełnoetatową przestrzenią do pracy dla właściciela. Budynek został zaprojektowany tak, aby wykorzystać jego naturalne położenie, z dużymi przesuwanymi szklanymi drzwiami, które tworzą ramy widokowe we wszystkich kierunkach i pozwalają na rozszerzenie przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz.
Obszar jest tak bujny i piękny, że ideą przewodnią było uchwycić jego istotę i spróbować stworzyć płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem”. Poprzedni budynek zajmował teren przed domem dlatego ostatecznie został zbudowany na istniejących fundamentach. Przepisy planistyczne nakazywały, aby budynek miał taki sam prostokątny obrys, jak jego poprzednik, co skłoniło architekta Sletha do zaprojektowania budynku o dachu dwuspadowym i prostym układzie.
Parter na planie mieści dużą pracownię podzieloną na dwie przestrzenie z centralnym paleniskiem i kominem. W przestrzeni znajduje się aneks kuchenny, na jednym końcu znajduje się osobna łazienka i hol wejściowy. Strych może służyć jako miejsce do przechowywania lub jako miejsce do spania.
Miedziana elewacja
Dom powstał z myślą o potrzebach klienta, głównie jako miejsce do pracy, myślenia i inspiracji, ale jest też miejscem na nocleg dla kilku osób. Na działce rosną duże buki w kolorze miedzianej elewacji – z czasem, gdy miedź utlenia się do zielonego odcienia, kolory będą pasować do innych drzew w okolicy. Oprócz miedzi, dominującym materiałem budowlanym jest drewno, deski daglezji obramowują wnętrze budynku, zapewniając ciepło i dobrą akustykę, tworząc jednocześnie meble do zabudowy i regały. Podłoga jest betonowa, ale jest wyłożona kamieniami, aby stworzyć bardziej naturalną estetykę. Ta powierzchnia przechodzi na taras, aby przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz wyglądała jak jedność.
Dom Autora to dość mały projekt, ale uosabia dwie cechy, które ostatnio stały się bardzo ważne po Covid-19 – oferuje właścicielce oddzielenie domu od życia zawodowego i możliwość poczucia bliskości natury
Fot. Rasmus Hjortshøj, Projekt: SLETH