Nowoczesne domy jednorodzinne przykuwają uwagę czystą, geometryczną bryłą i przemyślanym doborem rozwiązań. Jednym z elementów charakterystycznych dla tego rodzaju budownictwa jest brak okapu. Nie oznacza to jednak, że dom jest mniej chroniony przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a wręcz przeciwnie – wyeliminowanie okapu to m.in. zapobieganie powstawaniu mostków termicznych.
Okap to ta część budynku, która wystaje poza jego bryłę. Poza walorami estetycznymi – w domach zaprojektowanych w stylu rustykalnym, dworskim, dzięki dodatkowym zdobieniom, fantazyjnym przycinaniom krokwi jest to dekoracyjny detal – okap pełni przede wszystkim określone funkcje. Przede wszystkim służy do ochrony ścian i elewacji przed działaniem deszczu, śniegu, ale także zabezpiecza elewacje przed zabrudzeniami spływającymi z dachu. Latem chroni wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Dzięki systemowi rynnowemu, przymocowanemu do deski okapowej umocowanej z kolei do krokwi, zapewnione jest odprowadzenie wody z dachu, zarówno tej pochodzącej z deszczu, jak i pary wodnej skroplonej na powierzchni membrany dachowej.

Galeco
Nowocześnie, bez okapu
Pomimo wielu zalet okapu w budownictwie nowoczesnym coraz częściej odchodzi się od jego stosowania. Popularnością cieszą się zatem dachy bez okapów. To nie tylko kwestia mody i zainteresowania domami o prostej bryle, ale także konsekwencja wdrażania rozwiązań energooszczędnych i pasywnych. W przypadku takich domów, wykorzystujących energię z odnawialnych źródeł, czyli również z promieni słonecznych, ważne jest, aby odpowiednia ilość światła dziennego wpadała do wnętrza. Ograniczający dopływ światła dziennego okap jest zatem tym elementem, z którego zazwyczaj się rezygnuje.
Dom z dachem bez okapu wyróżnia się prostą linią, nowoczesnym kształtem i funkcjonalnością. Nie dziwi zatem fakt, że takich budynków pojawia się coraz więcej. Do zalet dachów bezokapowych zalicza się ponadto możliwość montażu okna kolankowego, dzięki czemu pomieszczenia na poddaszu są lepiej doświetlone. Brak okapu umożliwia poprowadzenie w sposób ciągły izolacji termicznej, a także przyśpiesza prace dekarskie.
Na popularność dachów bez okapu wpływ mają także wdrażane przez producentów systemów rynnowych rozwiązania, dzięki którym zapewnione jest bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W przypadku domów bez okapu nie możemy bowiem zastosować tych samych systemów, które wykorzystywane są w domach tradycyjnych.

EBM

81.waw.pl
Bezokapowe systemy rynnowe
Decyzję o tym, jaki chcemy mieć dom – tradycyjny czy nowoczesny bez okapu – należy podjąć na etapie wyboru projektu. Wiąże się to z zastosowaniem takich rozwiązań, dzięki którym systemy odprowadzania wody pozostaną niewidoczne. Jednym ze sposobów jest cofnięcie krawędzi dachu, dzięki czemu powstaje miejsce na montaż rynien tuż nad ścianą zewnętrzną tak, aby nie wystawały poza elewację domu. Rynny montowane są do specjalnego usztywnienia, które wykonuje się na styku połaci dachu i ściany.
Sposobem na ukrycie rynien jest także zamontowanie ich nad gzymsem, którego długość powinna być dłuższa od szerokości rynien.
W przypadku domów nowoczesnych, bez okapu, niewidoczne powinny być także rury spustowe. Najczęściej ukrywa się je w ścianie trójwarstwowej, umieszczając we wnęce wykonanej w warstwie elewacyjnej. Zazwyczaj montaż bezokapowych systemów rynnowych odbywa się na etapie prac dociepleniowych, dzięki czemu zabudowa elementów spustowych nie stanowi problemu.
Nowoczesne systemy rynnowe do dachów bezokapowych to kompletne rozwiązania obejmujące rynny, rury spustowe, kształtki, maskownice zakrywające rynnę, która kolorystycznie może być dopasowana do koloru pokrycia dachowego lub elewacji.

Galeco