Home / Budowa  / Porady i trendy  / Domy kinetyczne

Domy kinetyczne

Spread the love

Domy kinetyczne, z mechanicznie zmieniającymi się fasadami, to nie tylko kolejne prace koncepcyjne architektów, poszukujących coraz to nowych form wyrazu, ale w jak największym stopniu rozwiązania funkcjonalne. Dzięki zastosowanym mechanizmom domy takie zarówno zyskują ciekawy wygląd, jak i spełniają wymagania stawiane budynkom zrównoważonym.

Idea domów kinetycznych

Mechaniczne, ale i kinetyczne fasady sprawiają, że budynek może się zmieniać w zależności od pory roku, natężenia światła dziennego, siły wiatru, ale też i w zależności od upodobań mieszkańców domu. Czasami zastosowane w takich domach mechanizmy pomagają chronić obiekt przed niepożądanymi gości oraz umożliwiają powiększenie powierzchni użytkowej o dodatkowe metry kwadratowe.

Przykłady realizacji domów

Doskonałym przykładem, obrazującym ideę domu kinetycznego, jest Sliding House – dom zaprojektowany przez angielskie biuro architektonicznego de Rijke Marsh Morgan (dRMM). Jest to zespół trzech, niezależnych od siebie brył, w których mieści się dom mieszkalny, garaż oraz całkowicie przeszklony domek dla gości. Elementem łączącym wszystkie trzy bryły jest mobilne zadaszenie. Konstrukcja ma 28 metrów długości i waży 50 ton. Jest wprawiana w ruch za pomocą silników elektrycznych, zasilanych energią wytwarzaną przez panele słoneczne. Alternatywą mogą być także konwencjonalne źródła energii. Ruch odbywa się po szynach zamocowanych w żelbetowym ruszcie, umieszczonym w gruncie.

Ruchoma konstrukcja, stanowiąca jak gdyby opakowanie całości, umożliwia regulację stopnia nasłonecznienia przeszklonego budynku. W sezonie zimowym jest to natomiast dodatkowa warstwa izolacyjna, pozwalająca na zatrzymanie większej ilości ciepła wewnątrz domu.

dRMM

dRMM

Podobna zasada, a mianowicie regulacja stopnia nasłonecznienia wnętrz domu, przyświecała architektom z biura next office, którzy są autorami projektu Sharifi-ha-house, zrealizowanego w Teheranie. Ten siedmiokondygnacyjny budynek w zależności od pory dnia, ale też i od pory roku, może przybierać różne formy. Jest to możliwe dzięki trzem „wirującym sześcianom”, wbudowanym w ścianę obiektu. Mechanizm jaki zastosowano do wprawiania w ruch sześcianów jest bardzo prosty, a analogiczne rozwiązanie jest stosowane np. w obrotowych kontenerach portowych.

W okresie letnim sześciany można ustawić tak, aby ich przeszklona część wychodziła na zewnątrz, wprowadzając do wnętrza budynku światło dziennie oraz świeże powietrze, ale także tworząc dodatkową przestrzeń na urządzenie np. patio. Natomiast zimą sześciany mogą tworzyć jednolitą ścianę, chroniącą wnętrze domu przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

Parham Taghioff

Parham Taghioff

Rozwiązania, które wykorzystuje się np. w drzwiach przesuwnych były inspiracją do wykonania mechanicznych fasad niewielkiego domku letniskowego – Sol Duc Cabin – w stanie Waszyngton. Autorem projektu jest Tom Kundig z biura Olson Kundig, który na swoim koncie ma wiele podobnych realizacji, w których zastosowanie znalazły ręczne mechanizmy sterujące.

Sol_Duc_Cabin Tom Kundig

Sol_Duc_Cabin Tom Kundig

Fasady, niemal w całości przeszklonego domku, stanowią panele wykonane z odpornej na zniszczenie stali. W zależności od pory dnia albo predyspozycji właścicieli można je przesuwać po specjalnej belce, przymocowanej do dachu budynku.

Przykładów budynków, w których zastosowanie ma kinetyka, pojawia się coraz więcej. Dotyczy to nie tylko budownictwa jednorodzinnego, ale także obiektów użyteczności publicznej. Znane są już mobilne rozwiązania dedykowane elewacjom. Automatycznie sterowane panele zapewniają ochronę elewacji przed silnym nagrzewaniem się latem i ograniczając ucieczkę ciepła zimą. Pojawiają się również i takie budynki, w których efekt dynamizmu elewacji osiągnięto poprzez obrót całej bryły.

Więcej ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ