Ukryć się wysoko na drzewie, zaszywając się w konary drzew to marzenie każdego dziecka. Za sprawą projektantów przekształcających dziecięce idee w architektoniczny zamysł domki na drzewie są dziś dostępne dla każdego. I to nie koniecznie w malowniczo położonym, odosobnionym miejscu, ale i w przestrzeni miejskiej.
Współcześnie projektowane domki na drzewach to nie domki do zabawy, w których można się schronić przed dociekliwością rodziców, ale w pełni wyposażone domy, dostosowane do wymagań i oczekiwań spędzających w nich czas osób. Wewnątrz, wydawałoby się niewielkich domów zawieszonych na drzewie, znajduje się miejsce na wszystko, co powinno się w nich znaleźć: łazienkę z prysznicem, małą kuchnię, łóżko. Niektóre z nich wyposażone są również w niewielkich rozmiarów salon. Wnętrza domków wykończone są zazwyczaj wysokiej jakości materiałami, najczęściej naturalnymi, wśród których prym wiedzie drewno. Wszytko po to, aby przebywającym w nich osobom zapewnić jak najbliższy kontakt z otaczającą naturą. Przedłużeniem domu jest taras, który pozwala cieszyć pięknem przyrody, będą zawieszonym ponad 2 metry nad ziemią. Domki na drzewie dostępne są dziś bowiem jako apartamenty, z których można skorzystać m.in. podczas wakacyjnego odpoczynku.
W konarach drzew
Ukryte w konarach drzew domy to nie tylko spełnienie dziecięcego marzenia o zamieszkaniu wysoko nad ziemią, ale także przejaw stylu życiu, przejawiającego się bliskim kontaktem z naturą. To także chęć doświadczania coraz to nowszych doznań, których przebywanie na wysokości z całą pewnością dostarcza.
W zależności od dostępnej technologii czy też założeń projektowych domki zawieszone na drzewie różnią się między sobą konstrukcją, kształtem, zastosowanymi materiałami wykończeniowymi. Choć dominującym surowcem jest drewno, to znaleźć można również przykłady domków o konstrukcji aluminiowo-szklanej przymocowanej do pnia drzewa (Harads Tree Hotel wybudowany w Szwecji przez biuro Than + Videgard Hanson). Konstrukcje nośne z ocynkowanych kształtowników stalowych wznoszące się na czterometrowej podstawie to z kolei rozwiązanie wdrożone przez biuro Baumraum. Co ciekawe, domki, na przekór panującym przekonaniom, powstały w przestrzeni miejskiej Berlina. Jednym z wyzwań, z którym musieli się zmierzyć wykonawcy, było takie wkomponowanie budynków, aby nie naruszyć żadnego z drzew.

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Baumraum Fot. Laura Fiora
Ściany domków wykonanych w konstrukcji drewnianej przymocowane są zazwyczaj do przylegającego drzewa, którego pień wkomponowany jest w bryłę. Do zawieszonych nad ziemią domów prowadzą drewniane schody. Można się do nich dostać, wspinając się po drabinie lub przejść mostem linowym, łączącym drzewa.

Blue Forest Tree House
Przykłady domków na drzewie można znaleźć również na rodzimym podwórku, np. w Nałęczowie, gdzie wybudowano apartamenty w drzewach lessowych wąwozów. Także w Siedlisku Sobibór odpoczniemy w koronach drzew.

Siedlisko Sobibór fot. Przemysław Jendroska

Siedlisko Sobibór fot. Przemysław Jendroska

Siedlisko Sobibór fot. Przemysław Jendroska
Zawieszeni na drzewie
Wrażenie zawieszenia w powietrzu potęgują przeszklone ściany, czasem także dach. Przeszklenia otwierają bryłę domku na zewnątrz, sprawiając, że zewnętrzne otoczenia staje się jeszcze bliższe, niemal niezauważalnie wkraczając do wnętrza. Podziwianie piękna natury umożliwiają tarasy, nie tylko te przylegające do budynku, ale także umieszczone na dachu domu.

Wee Studio
Pingback:Idea domu | Siedlisko Sobibór 14 czerwca 2017