Home / Realizacje domów  / Domy letniskowe  / Domki letniskowe w typie brdy

Domki letniskowe w typie brdy

Zen Garden Resort Zánka – znajduje się nad brzegiem Balatonu, w ośrodku wypoczynkowym, który przez ostatnie 30 lat był własnością firmy zajmującej się obróbką drewna. W swojej pierwotnej formie ośrodek wypoczynkowy składał się z lekkich budynków apartamentowych, zbudowanych w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Do czasu przejęcia ośrodka przez obecnego właściciela obiekt stracił już swoje dawne światło, a tylko kilka z istniejących budynków udało się uratować i wyremontować.

Domy letniskowe typu Brda były bardzo popularne i chętnie budowane wzdłuż brzegu Balatonu w ciągu ostatnich 60 lat. Domy o takim kształcie były często projektowane głównie ze względu na niskie koszty budowy. Wyzwaniem było ponowne zaprojektowanie domów szkieletowych na kształt litery A przy zapewnieniu wysokiej jakości domków letniskowych.

fot. Péter Koronczi Px2lab Architectural Visualisation
fot. Péter Koronczi Px2lab Architectural Visualisation

Wnętrza nowych domów zaprojektowano tak, aby były jak najbardziej przestronne, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnej skali domów. W starych domach szkieletowych zamiast schodów znajdowały się zwykle niewygodne drabiny.

fot. Péter Koronczi Px2lab Architectural Visualisation

W nowej wersji schody zapewniają łatwy dostęp na piętro, ale nie zajmują zbyt dużo miejsca. W salonie zachowano typową dużą przeszkloną powierzchnię. Dzięki dobremu połączeniu z otoczeniem główna przestrzeń mieszkalna budynku wydaję się większa niż w rzeczywistości. Okładzinę budynku zrobiono z naturalnego łupka. Materiał ten pokrywa zarówno dach, jak i elewację, wzmacniając w ten sposób geometryczny  wygląd budynku. Domy zbudowano w całości z lekkiej konstrukcji drewnianej.

Architects: Másfél Építész Stúdió, fot. Péter Koronczi – Px2lab Architectural Visualisation

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ