Praktyka Feng Shui ma swoje korzenie w Chinach, sięgając około 6000 lat wstecz. Dosłownie oznacza „wiatr i wodę” i jest koncepcją mającą na celu projektowanie i planowanie budynków i ich otoczenia w celu zapewnienia harmonii i szczęścia.
Feng Shui w domach umożliwia przepływ naturalnej energii, a więc ważny jest właściwy układ budynku, kolory oraz użyte materiały, które nie zakłócają jej przepływu.
Zasady Feng Shui w domu
Projekt domu oparty na zasadach Feng Shui opiera się na podstawowych zasadach: umożliwieniu przepływu energii oraz zrównoważeniu naturalnych elementów z kolorem, fakturą i kształtem. Bardzo ważny jest dostęp do świeżego powietrza i wentylacji, równowaga naturalnego światła, równe relacje między wnętrzem i tym co na zewnątrz, komfort i prywatność, równowaga materiałowa oraz dobrze zorganizowane środowisko. Naturalne materiały – drewno, kamień oraz delikatne kolory tworzą oazę relaksu.
Stary dom z tarasem, w Melbourne został odrestaurowany i dostosowany do potrzeb inwestorów, nowa zakrzywiona drewniana ściana na końcu korytarza jest łącznikiem między starym a nowym. Hol łączący taras z dobudówką został poszerzony o gabinet z wyjściem na zewnątrz. Pomiędzy schodami a kuchnią znajduje się jadalnia z angażującą i otwartą przestrzenią, która ma zachęcać do rozmowy. W domu zarówno meble jak i ściany mają obłe kształty by umożliwiały właściwy przepływ energii.
Drewniana podłoga w jadalni ciągnie się aż do sufitu sąsiedniego salonu, stanowiąc zaciszne miejsce w domu wraz dziedzińcem i ogrodem. Pokoje na piętrze z widokiem na naturę – słońce, wiatr i deszcz, są wykończone w równowadze by nie naruszać zasad Fung Shui.
Architekt: Steffen Welsch Architects
Powierzchnia domu 134 m2, Budowa 2020, Fot. Shannon McGrath