Home / Realizacje domów  / Domy z dachem dwuspadowym  / Dom ze stalowym dachem

Dom ze stalowym dachem

Spread the love

Amerykańska pracownia Studio Upwall Architects zaprojektowała dom na pustynnym terenie w stanie Utah, osłoniętym przed surowym klimatem stalowym dachem.

Wychodząca na panoramę czerwonych skalnych klifów, zardzewiała stal i zwietrzałe drewniane okładziny rezydencji Sunny Acres zostały wybrane tak, aby nawiązać do palety kolorów i faktury otoczenia.


Proj. Studio Upwall Architects  Fot. City Home Collective.

Prosta aranżacja domu o powierzchni 185 metrów kwadratowych obejmuje sypialnię i pomieszczenia gospodarcze w jego północnej części oraz duży salon, kuchnię i jadalnię od południa, osłoniętą przed słońcem przez duży nawis metalowego dachu.

Dom jest prosty pod względem funkcji i formy z asymetrycznym, dwuspadowym dachem, tworząc zewnętrzną osłonę” – powiedział Studio Upwall Architects.

Proj. Studio Upwall Architects Fot. City Home Collective.

Południowa ściana, przerywana szeregiem szklanych drzwi i okien zaprojektowanych tak, aby zapewniać połączenie z krajobrazem i panoramicznymi widokami, jest umieszczona pod zwisem dachu, aby zapewnić cień w najgorętszych miesiącach”.

Proj. Studio Upwall Architects Fot. City Home Collective.

Forma zwisającego dachu ciągnie się w dół z dwiema sekcjami ścian, jedną pełną, a drugą wyposażoną w żaluzje, na każdym końcu dachu, aby jeszcze bardziej zacienić duże okna.

Proj. Studio Upwall Architects Fot. City Home Collective.

Gładka betonowa podłoga rozciąga się od wewnątrz i tworzy patio, które otacza południową część domu, z miejscami do siedzenia na zewnątrz zorientowanymi na góry La Sal i wschód słońca na wschodzie i zachód słońca nad klifami Utah na zachodzie.

Proj. Studio Upwall Architects Fot. City Home Collective.

Szary tynk pokrywa zewnętrzną część budynku, a otwory są otoczone wyblakłą okładziną z drewna, aby stworzyć bardziej miękką teksturę w miejscu, w którym wchodzi się do domu.

Przesuwne, listwowe drzwi na elewacji wschodniej umożliwiają kontrolę nasłonecznienia. Wewnątrz białe ściany i skośny sufit dają poczucie lekkości i przestrzeni, a proste okucia skupiają uwagę na krajobrazie.

Drabina prowadzi na antresolę nad kuchnią, tworząc bardziej intymną przestrzeń do czytania i refleksji z dala od jasności i otwartych widoków parteru. Wzdłuż północnej krawędzi dach schodzi w dół, zapewniając większą prywatność w sypialni i łazience, w której znajdują się mniejsze poziome okna.

Fot. City Home Collective.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ