Dom z widokiem powstał w Tarnowskich Górach, a swoją nazwę i fizjonomię zawdzięcza sąsiadującej przy działce ścianie lasu.
To właśnie linia lasu zdefiniowała formę domu i znaczne odsunięcie się od lasu – wg przepisów z 2014-go roku , kiedy powstawał projekt, odległość od lasu musiała wynosić 12 metrów. Zarówno kształt domu, jak i koncepcja jego układu funkcjonalnego są dopasowane do działki, która jest nieco przełamana w swojej podłużnej formie. Głównym założeniem projektowym było takie zlokalizowanie formy i funkcji salonu jako przestrzeni nadrzędnej, najważniejszej, tak by zapewnić jednocześnie światło od strony południowo-zachodniej, jak i światło i widok na las od strony północno-wschodniej.
Potrzeba wyeksponowania nietypowej przestrzeni w kontakcie z naturą zaowocowała prostą, sześcienną formą dwukondygnacyjnej bryły salonu przeszklonej z dwóch stron: ogrodu i lasu.
Parter salonu wraz z częściową antresolą to łącznie prawie 100 mkw o wysokości ponad 6 metrów w świetle z wydzielonymi strefami jadalni, rekreacyjną z reprezentacyjnym kominkiem oraz biblioteką na antresoli. Tak duży salon dzieli kominek, który zaproponowaliśmy na samym środku, jako rzeźbiarski masywny element z kilkoma otworami w jego bryle. Ozdobą salonu są również ażurowe schody, które nieco oddzielają strefę jadalni. Plan domu podzielony jest na 3 strefy w parterze: wejściową z przestrzenią garażową, środkową salonu wraz przyległą kuchnią, oraz strefą spa. Podobnie na piętrze środkowa strefa salonu pozwala na dojście do dwóch niezależnych stref sypialni.
Źródło: STUDIO BB ARCHITEKCI http://studio-bb.pl/
projektant: Tomasz Bradecki, Barbara Uherek-Bradecka,
współpraca: Marta Wolniak, Marta Ozga, Paweł Gembalczyk