Home / Realizacje domów  / Domy z dachem dwuspadowym  / Dom z widokiem na góry

Dom z widokiem na góry

Spread the love

Zaprojektowany dom znajduje się w górnej granicy pochyłej działki. Dzięki temu można korzystać z niesamowitego widoku na masyw Schneeberg położony w Alpach w Dolnej Austrii.

Kubatura budynku jest rozłożona na trzech poziomach o podstawowych wymiarach 6,5 na 16 metrów. Strefa zewnętrzna, zlokalizowana na poziomie wejścia do lokalu, otacza stare drzewo wiśniowe wraz z głównym budynkiem.

Konstrukcja nośna jest pod kątem 45° z otwartymi szczytami wschodnim i zachodnim. Gładka zewnętrzna skóra to fasada w matowej czerni, która rozciąga się pionowo nie tylko na zewnętrzne ściany, ale także na całą powierzchnię dachu. Opancerzona konstrukcja nadaje rezydencji oryginalności elegancji oraz stanowi tło dla spokojnego blasku kwitnącej wiśni. Nacięcia w elewacji są nieliczne — nisko położony, wydłużony otwór na północ z widokiem na Wiener Neustadt, szklany panel od podłogi do sufitu z wyjściem na taras, a także dwa dalsze mniejsze wycięcia na południe do oświetlenia najniższego poziomu.

W najwyższym punkcie posiadłości skromne wejście zostało celowo niskie. Otwarta kompozycja piętra mieszkalnego składa się jedynie z konstrukcji oddzielonej od jakichkolwiek ścian zewnętrznych. Rodzaj „mebla”, który zawiera wejście, kuchnię i wszystkie pomieszczenia pomocnicze. Dopiero po wejściu do części dziennej sekwencja pomieszczeń umożliwia dalekosiężny widok na Schneeberg przez przeszklony szczyt o wysokości 5,2 metra. Otwarta forma dachu wydaje się obszerna, a jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa we wnątrz. Nawis powierzchni dachu tworzy strukturalne zacienienie hojnego przeszklenia na zachodniej części, a aktywacja elementów betonowej konstrukcji pokrywy zapewnia dodatkowy komfort dla klimatu pomieszczenia. Skromne, ale wysokie schody prowadzą na galerię umieszczoną nad kuchnią i pomieszczeniami pomocniczymi – zapewnia to miejsce do pracy z dodatkowym światłem dziennym dzięki dwóm świetlikom. Wzdłuż osi dojazdowej na północy, prywatne pokoje znajdują się na najniższym z trzech poziomów. We wnętrzu dominują kontrasty, białe betonowe ściany, czarno-szara armatura i olejowany parkiet dębowy.

Projekt Steinbauer architektur+design

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ