Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom widokowy w standardzie NF40

Dom widokowy w standardzie NF40

dom w standardzie NF40
Spread the love

Dom widokowy jest dwukondygnacyjnym domem całorocznej rekreacji o powierzchni użytkowej 102 m2, usytuowanym w terenie górzystym, który może również stać się domem dla 4 osobowej rodziny. Zaprojektowany dla działki w Górach Sowich, stanowi luźne nawiązanie do architektury sudeckiej.

Usytuowany na zboczu, poniżej drogi dojazdowej, budynek jest nieznaczenie wyniesiony ponad teren, dzięki czemu oferuje niezrównane widoki na otaczający krajobraz.

Na parterze znajduje się salon z kominkiem oraz półotwarta kuchnia, oddzielona od części dziennej jednobiegowymi schodami. W pobliżu wejścia usytuowano kotłownię, zaś WC znajduje się bliżej części dziennej i kuchni. Pomieszczenie gospodarcze (składzik) dostępne jest z zewnątrz przez osobne wejście (na lewo od wejścia głównego). Dom posiada duży, narożny taras od strony południowo-zachodniej, dostępny z kuchni i salonu.

Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie dzieci i łazienka dostępną z korytarza oraz sypialnia rodziców z własną łazienką. Elastyczny plan umożliwia powiększenie łazienki lub sypialni rodziców, wygospodarowanie przestrzeni na gabinet albo pozostawienie dwukondygnacyjnego salonu na parterze.

dom w standardzie NF40

Prana Group

Elewacje wykonane z drewnianych desek mocowanych pionowo na nakładkę. Strefa cokołowa oraz wyniesione na platformie miejsce parkingowe obłożone są gabionami wypełnionych lokalnym kamieniem. Soczysta zieleń drzwi wejściowych stanowi element ożywiający charakterystyczną dla Sudetów ciemnobrązową, prawie czarną okładzinę ścian zewnętrznych. Widoczna na poddaszu więźba dachowa efektownie nawiązuje do budownictwa tradycyjnego, zaś przesuwne okiennice drewniane stanowią ochronę okien na przed promieniowaniem słonecznym i zabezpieczają dom w okresach, gdy nie jest on używany.

Instalacje zaprojektowane w budynku obejmują kotłownię gazową lub pompę ciepła, wentylację z rekuperacją oraz wolno stojący kominek. Dach umożliwia montaż kolektorów solarnych lub fotowoltaicznych. Budynek spełnia wymagania energooszczędnego standardu NF40 – wskaźnik energii użytkowej potrzebnej do ogrzania domu wynosi 36,45 kWh / m2  na rok. W najprostszej wersji (z kotłem gazowym) roczny koszt ogrzewania wynosi jedynie 2051 zł.

Źródło: PRANA GROUP dla DOMY CZYSTEJ ENERGII

arch. arch. Jakub Likus i Anna Bać

www.pranagroup.pl

dom w standardzie NF40

Prana Group

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ