Home / Realizacje domów  / Domy letniskowe  / Dom z widokiem na morze

Dom z widokiem na morze

Spread the love

Budowa tego nowoczesnego domu letniego o powierzchni 130 m2 na zewnętrznym archipelagu sztokholmskim wymagała dostosowania do warunków panujących na wyspie. Ze względu na brak jakiegokolwiek połączenia samochodowego, wszystkie materiały musiały być dostarczone drogą morską. Aby wyeliminować problemy z transportem, zaprojektowano prostą bryłę domu, a jego konstrukcja miała być wykonana jako lekki szkielet z litego drewna, wypełniony sklejką i szkłem.

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Horyzontalny charakter barwionej na czarno elewacji nawiązuje do otoczenia domu – wysokich sosen i lustra wody w Morzu Bałtyckim. Geometryczny układ pomieszczeń został narzucony przez specyficzne ukształtowanie terenu; dom stoi na płaskiej powierzchni między dwoma skałami i jest skierowany jednocześnie ku słońcu na południu i ku morzu na zachodzie. Usytuowane z tyłu domu mniejsze pokoje zamknięte dużymi przeszkleniami przesuwnymi „wychodzą” na zewnątrz, tworząc jedną dużą powierzchnię tarasu. Jego zygzakowaty kształt sprawia, że dzieli się on na mniejsze części, osłonięte przed silnym wiatrem, charakterystycznym dla tej wyspy. Duże przeszklenia dobrze doświetlają wnętrza, a dodatkowo powstające w nich refleksy i lustrzane odbicia tworzą efekt wzajemnego przenikania się natury, przestrzeni i horyzontu. Światło słoneczne rozprasza zamontowany od północy wielkoformatowy, ażurowy panel zintegrowany z elewacją. Zapewnia on wystarczająco dużo cienia, a także daje wrażenie ciągłości przestrzeni, zacierając granicę między wnętrzem domu a otaczającą przyrodą.

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Ustawienie domu tylko na płaskiej powierzchni działki sprawia, że fundamenty w minimalny sposób ingerują w przyrodę, pozwalając temu miejscu zachować cechy naturalne, a skałom „przetaczać się” pod domem. Panel zintegrowany z elewacją składa się z ramy podstawowej wykonanej z przetartych desek sosnowych i płyty ze sklejki; cała ta konstrukcja jest zabezpieczona czarnym szkliwem. Ściany wewnętrzne i sufity malowane na biało, wykonane są z paneli łączonych na pióro wpust, natomiast drewniane podłogi i drzwi wykonane są z dębu olejowanego na biało. To dość częste w domach w stylu skandynawskim. Wszystkie szafy, łóżka piętrowe i regały były robione na miejscu ręcznie z litego drewna i pomalowane na biało.

 

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Tham & Videgård Arkitekter

Źródło: Tham & Videgård Arkitekter, www.tvark.se

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ