Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom w typie stodoły

Dom w typie stodoły

Spread the love

Forma budynku dostosowuje się do obowiązującego planu miejscowego i kształtu działki. Wymagana kubatura i 340m² programu funkcjonalnego zostały ujęte w prostą dwuspadową bryłę archetypicznej stodoły.

Jej centralne przełamanie wytwarza od strony południowej intymną przestrzeń tarasu, zmniejsza także wizualnie skalę obiektu. Otwarcia na zewnątrz tworzone są poprzez wcięcia w bryle, stanowiące jednocześnie wyjścia do ogrodu. Ten prosty zabieg architektoniczny podkreślony ciemnym kolorem kreuje zadaszone wnęki oraz uatrakcyjnia wyraz przestrzenny budynku. Przeciwwagą dla pełnego, zamkniętego korpusu bryły są duże przeszklenia ścian szczytowych z loggią i balkonem od strony wschodniej i zachodniej.
Centrum domu stanowi dwukondygnacyjna oranżeria, widoczna w elewacji jako duże przeszklenie w miejscu przełamania budynku. Drewniana, ciepła elewacja kontrastuje z grafitem dachu ze struktonitu oraz ciemnym podniebieniem wnęk i stolarką okienną.
Wokół oranżerii rozlokowana jest dwukondygnacyjna otwarta przestrzeń salonu z kuchnią i jadalnią. Pomieszczenia zamknięte: sypialnie, gabinety i łazienki usytuowano na dwóch kondygnacjach w bocznych skrzydłach. Na poddaszu strefę sypialni rodziców i pokoje dzieci łączy wisząca nad salonem kładka.
Oszczędne w środkach rozwiązania i detale podkreślają współczesny charakter domu.

Źródło: Źródło: Pracownia Architektury Głowacki www.paglowacki.pl

Więcej projektów na: http://ideadomu.pl/projekty-domow/

Pracownia Architektury Głowacki
Pracownia Architektury Głowacki
Pracownia Architektury Głowacki
Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ