Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom w typie stodoły na wąską działkę.

Dom w typie stodoły na wąską działkę.

Spread the love

Pomysł na dom-stodołę powstał na skutek dwóch istotnych czynników: oczekiwań inwestorów nietypowej, współczesnej architektury i lokalizacji na bardzo wąskiej działce w Tychach, która w najwęższym miejscu ma 16 metrów szerokości.

Działka w kształcie trapezu ma wymiary: 16x73x83x19 m, wjazd od strony północnej. W bezpośrednim otoczeniu brak domów na sąsiadujących działkach, a w okolicy można napotkać domy o dachach wielospadowych, dwuspadowych i płaskich. Zaprojektowano dosyć typowe zagospodarowanie terenu: podjazd od strony ulicy pozwala na zaparkowanie dwóch samochodów i wjazd do garażu.

Budynek jest zorientowany klasycznie względem stron świata: wejście do budynku znajduje się od północy, natomiast strefa dzienna została ulokowana od strony południowej.

Budynek wpisuje się w nurt domów-stodół dzięki prostej formie, i dwuspadowemu dachowi bez okapu. Wysunięty przed lico głównej bryły garaż, został przykryty dachem płaskim, który stanowi jednocześnie zadaszenie przed wejściem oraz wjazdem do garażu. Część mieszkalna została zakomponowana w zwartej bryle, którą urozmaicono wewnątrz: zaprojektowano otwartą strefę dzienną z dwukondygnacyjnym salonem otwartym przestrzennie wewnątrz aż po dach.

Mocno wysunięty okap od strony południowej stanowi zadaszenie dla tarasu. Dzięki takiemu zabiegowi udaje się pogodzić duże przeszklenie i walory pięknego widoku od wewnątrz, bez nadmiernego przegrzewania od strony południowej i zacinania deszczu na duże przeszklenie salonu. Pod okapem przewidziano charakterystyczne ściągi stalowe, które spinają konstrukcję nawisu.

Na parterze zaprojektowano klasyczny układ funkcjonalny: garaż, kotłownię, gabinet, łazienkę, otwartą kuchnię oraz salon z jadalnią. Na piętrze przewidziano 3 sypialnie, łazienkę, pralnię oraz garderobę.

Powierzchnia użytkowa łącznie: 200 m2 z garażem, dom dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym o kącie nachylenia dachu 35 stopni.

Autorzy projektu: Tomasz Bradecki, współpraca: Julia Swoboda

Źródło: Studio BB Architekci Tomasz Bradecki  www.studio-bb.pl

dom stodoła

Studio BB

dom stodoła

Studio BB

dom stodoła

Studio BB

dom stodoła

Studio BB

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ